Çiğneme kuvvetlerinin persiste süt dişlerinin kök ve çevre dokularındaki etkilerinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of stress distribution on the roots and surrounding tissues of persistent primary teeth due to increasing masticatory forces by using finite element analysis.
  1. Tez No: 659114
  2. Yazar: AKİF DEMİREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAZİYE SARI
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, yaşla birlikte artan çiğneme kuvvetlerinin persiste mandibular süt 2. molar diş ve çevre dokularında oluşan stres dağılımına etkisinin 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi kullanılarak değerlendirilmesi amaçlandı. Çocuk (1.model) ve yetişkin ağzının (2.model) Rhinoceros 4.0 yazılım kullanılarak matematiksel modellemesinin ardından, çiğneme kuvveti her model için oklüzal yüzeyden katı bir parçacık kullanılarak 289.28 N. (1. model) ve 601.83 N. (2.model) olacak şekilde uygulandı. Bunu takiben, stres analizi Algor Fempro yazılımı kullanılarak yapıldı. Minimum ve maksimum asal gerilme değerleri sayısal olarak ve renkli stres skalası kullanılarak değerlendirildi. Her iki modelde de, minimum asal gerilmeler (sıkışma stresleri) kökün iç yüzeyinin orta üçlüsünde ve dış yüzeyin koronal üçlüsünde görüldü. Maksimum asal gerilmeler ise (çekme stresleri) kökün dış yüzeyinde ve ve furkasyon bölgesinde görüldü. Minimum asal gerilmeler, süngerimsi kemik dokuda diş apeksi ve furkasyon bölgesinde yoğunlaşırken, kortikal kemikte dişin servikal alanına komşu bölgesinde dağılım gösterdi. Maksimum asal gerilmeler ise, süngerimsi kemikte kökün orta üçlüsünde görülürken kortikal kemikte daha düzenli dağılım gösterdi. Her iki stres tipinin de 2. modelde artış gösterdiği, kemik dokunun diş dokularından daha az strese maruz kaldığı tespit edildi. Spesifik bölgelerde yoğunlaşan minimum ve maksimum asal gerilmeler yaşla birlikte artış gösterdi. Diş kökünün dış yüzeyinde ve furkasyon bölgesinde belirginleşen maksimum asal gerilmelerin daha zararlı olduğu bilindiğinden, bu streslere maruz kalan alanların kök rezorbsiyonu, ankiloz ve infraoklüzyondan etkilenme bakımından daha riskli bölgeler olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of increasing masticatory forces on stress distribution on persistent mandibular primary 2nd molars and supporting tissue by using 3D Finite Element Analysis. After the mathematically modeling of child mouth (1. model) and adult mouth (2. model) using Rhinoceros 4.0 software, 289.28 N. (1.model) and 601.83 N. (2.model) mastication forces were applied on the occlusal surface using foodstuff element for each model. Following that, stress analysis were done by using Algor Fempro software. Minimum and maximum principle stresses values evaluated numerically and by using a color stress scale. In both models minimum principal stresses (compressive stresses) were seen at the middle third of the inner surface of the roots and coronal third of the external surfaces of the roots. Maximum principle stresses (tensile stresses) were seen at the external surfaces of the roots and furcation area of the roots. Minimum principal stresses on cancellous bone were found at the tooth apex and furcation, whereas in cortical bone, they were distributed at around the cervical area of the tooth. Maximum principle stresses on cancellous bone were found mainly around the middle third of the root, whereas a more even distribution of stress was observed for cortical bone. It was detected that both principle stress values increased on 2nd model and bone tissue was exposed to less stress than dental tissues. Both the minimum and maximum stresses which are intensified on specific regions were found to be increasing due to age. As maximum principle stresses condensing on external root surfaces and furcation are considered more harmfull, it is thought that areas which are exposed with these stresses would have a higher risk of being affected with root resorption, ankylosis and infraocclusion.