Ketac-silverin bazı fizik-mekanik özellikleri ile kenar sızıntısının, cam iyonomer siman ve yüksek bakırlı amalgam ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 11045
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAZİYE ARAS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET Ketac-Silver'ın basınç dayancı, yüzey sertliği, aşınma direnci, diş yapılarına tutunma özellikleriyle, kenar sızın tısını? bir yüksek bakirli amalgam Ana 2000 ve geleneksel cam iyonomer siman olan Chemfil I ile karşılaştırmalı inceleyerek materyalin arka gurup süt dişlerindeki kullanılabilirliğini değerlendirmeyi amaçladığımız çalışmamızda; deney kapsamına alınan fizik -mekanik özellikler arka gurup restorasyonlar için kullanılabilecek materyallerde bulunması gerekli nitelikler olup, deney yöntemleri, BSI tarafından cam iyonomer simanlar için hazırlanan spesifikasyonun öngördüğü doğrultuda yapılmış tır. Fizik-mekanik özelliklerin araştırılması amacıyla yapılan deneylerde? BSI standartları doğrultusunda hazırlanan deney örnekleri kullanılırken, tutuculuk deneyleri için fizyolojik kök rezorbsiyonu nedeniyle çekim endikasyonu konan 45 adet çürüksüz alt ve üst süt II. azı dişi, kenar sızıntısı deneyle ri için ise,ortodontik amaçla çekilen 40 adet premolar ve kanin dişinden yararlanılmıştır. Ketac-Silver dolgu maddesinin basınç dayancı, elastik modülü, akma dayancı ve yapı özelliklerinin araştırılmasıyla, materyalin basınçla ilgili tüm özelliklerinin Chemfil I'e oran la anlamlı düzeyde üstün olduğu ancak Ana 2000'in değerlerine ulaşamadığı saptanmıştır. Sonuçların fizik-mekanik kurallar içinde değerlendirilmesiyle, Ana 2000 ve Ketac-Silver 'in112 e lastik -plastik, Chemfil I'in ise elastik yapıda maddeler ol dukları görülmüştür. Ketac-Silver'in yapısındaki gümüşün materyalin plastisitesini arttırarak, kırılganlığını azalttığı saptanmıştır. Materyalimizin yüzey sertlik değerleri ve aşınma diren cinin, Chemfil I'e göre belirgin şekilde üstünlük gösterdiği, Ana 2000'in yüzey sertlik ve aşınma direnci değerlerine ise çok yaklaştığı gözlenerek, esas olarak bir cam iyonomer siman olan Ketac-Silver'a yapılan metal takviyesinin sistemin bu dez avantajını ortadan kaldırdığı ve dolguların anatomik bütünlük lerinde büyük önemi olan bu iki niteliği çarpıcı bir şekilde etkilediği saptanmıştır. Yapılan tutuculuk deneylerinde, Ketac-Silver'in içeriğin deki gümüşün, geleneksel cam iyonomer simanların en cazip özel liği olan diş yapılarıyla fizikokimyasal bağlanmalarını olumsuz yönde etkilemediği gibi daha da arttırdığı gözlenerek, Ketac- Silver'in diş yapılarıyla adezyonunun klinik başarısında temel oluşturacağı düşünülmüştür. Buna karşın Ana 2000 'le elde edilen düşük değerler, amalgam alaşımlarının tutuculuğunun mekanik temele dayalı olduğu savını desteklemektedir. Kenar sızıntısı deneyleri iki aşamada gerçekleştirilmiş tir. Dolgu yüzeylerine cila sürülen Ketac-Silver ve Chemfil I'in kenar sızıntısının cilasız örneklere göre, anlamlı oranda azal dığı saptanmıştır. Cilalı restorasyonlarda Ketac-Silver'in kenar sızıntısının geleneksel cam iyonomer simanlara oranla daha az olduğu gözlenerek, bunun da materyalin içeriğindeki gümüşten kay naklandığı düşünülmüştür.-113 Dolgu yüzeylerine cila sürülmeyen Ketac-Silver ve Chemfil I restorasyonlarda gözlenen sizintx değerlerinin fazla oluşu, sistemin sertleşme reaksiyonlarinxn başlangıç aşamalarındaki nem kontaminasyonunun adezyon ve fizik-mekanik özellikleri etkilemesiyle açıklanmıştır. Bu bulgu Ketac-Silver ve geleneksel cam iyonomer siman restorasyonlarda yüzeyin mutlaka koruyucu bir cilayla örtünmesinin gerekliliğini göstermektedir. Çalış mamızda Ana 2000 örnekleri, cilalı Ketac-Silver ve Chemfil I örneklerine göre anlamlı düzeyde sızıntı göstermiştir. Tüm bulguların klinik uygulamalar açısından değerlendi rilmesiyle, adesiv özelliği ve tutuculuğunun yanısıra yüzey sertliği ve aşınma direncinin amalgama çok yaklaştığı sapta nan Ketac-Silver' in basınç dayancının sürekli diş restorasyonları için yeterli olmadığı saptanmıştır. Ancak süt dişleri üze rine gelen daha düşük düzeydeki çiğneme basınçları göz önüne alındığında, Ketac-Silver' in arka gurup süt dişlerinin Class I, II ve tünel restorasyonları için ideal bir restoratif materyal olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the compressive resistance, surface hardness, wear resistance, adhesion to the tooth structure and the marginal leakage of Ketac-Silver were, investigated comparatively with a high copper amalgam Ana 2000 and a conventional glass ionomer cement Chemfil I and its applicability to the posterior primary teeth was evaluated. The physico- mechanical properties covered in this study were those required for the posterior group restorations. The experimental procedures were carried out in accordance with the specifications prepared by BSI for glass ionomer cements. The experiments for the investigation of phys i co -mechanical properties were carried out with the samples prepared in accordance with the BSI standarts, while the adhesion and marginal leakage tests were done using 45 un decayed upper and lower primary II molars extracted for the physiological root resorbtion and 40 premolar and canines extracted for orthodontical reasons respectively. The experiments carried out to investigate the compressive resistance, elastik modulus, flow resistance and structural properties indicated that Ketac-Silver was highly superior to Chemfil I, but not as good as Ana 2000. When the results were evaluated in the physicomechanical frame work it was found that Ana 2000 and Ketac-Silver showed elastic-plastic behaviour, while Chemfil I had elastic properties. The silver content in Ketac-115 Silver was found to increase the plasticity and decrease the ductility of the compound. The surface hardness and wear resistance of our material was observed to show a significant superiority to Chemfil I and approached to the values of Ana 2000. The supportive metal in Ketac-Silver a glass ionomer, removes this disadvantage and significantly effects these two properties which carry a great importance in the anatomical integrity of the fillings. The clinical success of Ketac-Silver in the adhesion to the tooth structure was attributed to the fact that the Silver content has no contrary effect upon the most favourable property of the glass ionomer cements, namely the physicochemical adhesion with the tooth structure on the contrary it improves it. The low adhesion values obtained with Ana 2000, on the other hand support the hyphotesis that the adhesion in amalgam alloys is based upon mechanical considerations. The marginal leakage tests were carried out in two stages. The marginal leakage of varnished Ketac-Silver and Chemfil I fillings showed a marked decrease compared with those of unvarnished ones. The fact that the marginal leakage of varnished Ketac-Silver restorations was less than that of glass ionomer cements, was though to be the result of the Silver content of the material. On the other hand the marginal leakage values of unvarnished Ketac-Silver and Chemfil I restorations were higher, was explained by the effect of the moisture contamination116 occured during the initial phase of the hardening reaction, upon the adhesion and the physi co-mechanical properties of the material. This result showed us that the surface of Ketac- Silver and conventional glass ionomer cement restorations must be covered with a protective varnish layer. The Ana 2000 samples showed higher level of leakage compared with Ketac- Silver and Chemfil I. The clinical evaluation of these data indicated that although the adhesive properties as well as wear resistance of Ketac-Silver approached to these of amalgam. Its compressive strength was observed to be inadequate for posterior permanent teeth. But if one considers the lower masticatory pressure upon the primary teeth, Ketac -Silver can be regarded as an ideal restorative material for class I, II and tunnel restorations for the posterior group primary teeth.