Mersin büyük ova koruma alanının uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri kullanılarak arazi kullanımındaki zamansal değişimlerin izlenmesi
Monitoring of temporal changes of land use in Mersin great plain protection area by using remote sensing and geographical information systems
- Tez No: 659146
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Korunan alanların planlaması; kullanma, koruma ve sürdürülebilirlik dengeleri gözetilerek yapılmaktadır. Planlama esnasında ya da planlama sonrası koruma alanlarında arazi kullanımındaki değişimleri izlemek için uzaktan algılama teknolojisinin kullanımı, gelişmeyi doğru yönlendirecek akılcı kararlar alabilmek için gereklidir. Çalışmada Mersin Büyük Ova Koruma Alanının 1969 yılına ait hava fotoğrafları ve 2017 yılı Google Earth uydu görüntüleri kullanılarak, arazi örtüsü/arazi kullanımı (AÖ/AK) haritaları Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) teknolojisi yazılımı ArcGIS 9.3 kullanılarak üretilmiş ve zamansal değişimleri incelenmiştir. Haritaları üretmek ve AÖ/AK değişimlerini belirlemek amacıyla görsel yorumlama, harita ve tablo hesaplama işlemleri uygulanmıştır. Çalışmadaki arazi kullanım hiyerarşisinde CORINE yöntemi esas alınmıştır. Çalışma alanı toplam 16541 ha'dır. Çalışma sonucunda Sulu Tarım Alanları 1969'da 3,24 ha alan iken 2017 yılında 2597,94 ha alan kaplayarak %80085 artış, Endüstriyel ve Ticari Birimler 2,75 ha'dan 68,64 ha alana çıkarak %2396 artış, Devamlı Şehir Yapısı 155,87 ha alan iken 1250,86 ha alan olup %702,50 artış göstermiştir. Seyrek Ormanların 1969 yılında 2569,96 ha alan iken 2017 yılında 397,47 ha alan olması ve %84,53 oranında azalması, Yoğun Ormanların 3993,38 ha alan iken 803,2 ha alan yer kaplayarak %79,88 azalması sonucunda toplamda 5362,67 ha ormanın tahrip edildiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The planning of protected areas is carried out by considering the balances of the use, protection and sustainability. In order to be able to make rational decisions that will guide development properly, it is necessary to use remote sensing technology for monitoring protected areas during or after planning, and monitoring the changes in land use. Aerial photographs of 1969 and Google Earth satellite images of 2017 of Mersin Büyük Ova Conservation Area were used to produce past and present land cover, land use and land change (LU/LC) maps using remote sensing and GIS technologies, and their changes in time were investigated. Visual interpretation, map and table calculation processes were applied. Spatial and temporal analysis of the classification data, obtained with ArcGIS 9.3 GIS software, was performed. The land use hierarchy in the study was based on the CORINE method. The studied area is totaly 16541 ha. The result of the study revealed, Irrigated Agricultural Areas covered 3.24 ha in 1969, while 2597.94 ha in 2017, increasing by 80085%, Industrial and Commercial Units covering from 2.75 ha to 68.64 ha, increasing by 2396%, Permanent City Structure from 155.87 ha to 1250,86 ha with an 702.50% increase. The sparse forests land decreased from 2569.96 ha to 397.47 ha area by 84.53% and the dense forest areas from 3993.38 to 803.2 ha by 79.88% and a total of 5362.67 ha area of forests has been converted to other uses. As a result of the study, Irrigated Agricultural Areas covered an area of 3.24 ha in 1969, while covering an area of 2597.88 ha in 2017, an increase of 80085%, Industrial and Commercial Units increased from 2.75 ha to 68.64 ha, increasing by 2396%, Permanent City Structure.