Panel data analysis and modelling in the field of agriculture
Tarım alanında panel veri analizi ve modellenmesi
- Tez No: 659145
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
İstatistiksel analizin en önemli unsurunun veri olduğu açıktır, bu nedenle tamamıyla veri üzerine yoğunlaşırız. Dolayısıyla, verilerin çeşitliliği sayesinde istatistiksel sonuçlar daha yararlı ve açıklayıcı olurlar. Burada çalışmamızda, panel veriye dayalı panel veri analizi ve modellemesi konularının incelenmesi amaçlanmıştır. İstatistik ve ekonometride boylamsal veriler olarak da bilinen panel veriler, bir zaman aralığı boyunca farklı yatay kesit verilerine ait gözlemlerden oluşan verilerdir. Bu çalışmada, iki boyutlu (yatay kesit ve boylamsal) panel verilere, havuzlanmış, sabit, rastgele veya karma etkili modellerin kullanımının tercihinde tanımlanan testler ile regresyon analizi uygulanır. Tahmin yöntemleri üzerinde durulduktan sonra, kısaca sonuçların tartışılması ile noktalanır. Panel veri analizi ve modellenmesi, çalışmamızın amacı için eksiksiz ve zengin çalışma sağlamaktadır
Özet (Çeviri)
It is primary clear that data is the most important element of statistical analysis, for the same reason we focus on the data complementary. Thus, with the diversity of data the statistical results are more useful and illustrative. Here our study aims to refer about panel data analysis and modelling which is based on panel data. Panel data also known as a longitudinal data in statistics and econometrics is that composed of observations of different cross section data's across the time span. In this study regression is run over two dimensional (cross section and longitudinal) panel data and with the test specifications for determining either to use and prefer pooled, fixed, random or mixed effects models. After condensing the estimation methods, briefly it is concluded a discussion of results. Panel data analysis and modeling provides a complete and rich study for the purpose of our research area.