Betonun kırılma yörüngesinin tespitinde genetik algoritma optimizasyonu
Genetic algorithms optimization in determination the crack patterns of concrete
- Tez No: 65919
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDUSSAMET ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Ill ÖZET Yüksek Lisans Tezi BETONUN KIRILMA YÖRÜNGESİNİN TESBİTİNDE GENETİK ALGORİTMA OPTİMİZASYONU Mehmet DEMIRPOLAT Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa: 95 Bu çalışmada, son yıllarda hızla gelişen yapay zeka konularının ana başlıklarından birini teşkil eden Genetik Algoritmalar ile bilgisayar ortamında iki boyutlu modeli oluşturulan bir beton numunesi üzerinde, kırılma yörüngesinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Önce genetik algoritmalar ve betonun kırılma mekaniği ile ilgili çeşitli yayınlar taranarak genetik algoritmaların yapı mühendisliği problemlerinde kullanımı araştırılmıştır. Bilgisayar ortamında betonun iki boyutlu modellemesi yapılarak çeşitli nümerik beton numuneleri elde edilmiştir. Modellemede, Fuller parabolünün istatistiksel yöntemlerle iki boyuta indirgenmesi esasına dayanan Walraven(1980) formülasyonu kullanılmıştır. Betonun bilgisayar ile nümerik modellemesinde C++ programlama dili ile genel amaçlı bir nümerik beton modelleme programı geliştirilmiştir. Sözkonusu programda, modelleme türü problemlere yatkınlığı açısından, Nesneye Yönelik Programlama teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen nümerik beton modelleri üzerinde belirlenen kritik noktalardan geçecek en uygun kırılma yörüngesi Genetik Algoritma optimizasyonu ile belirlenmiştir. Genetik algoritmalar, klasik optimizasyon algoritmalarının yetersiz kaldığı birçok problemde sonuca ulaşabilmek için kullanılabilecek en iyi araçlardan birisidir. Betonun heterojen yapısından dolayı ortaya çıkan ve klasik optimizasyon yöntemleriyle çözümün yetersiz kaldığı bu tür problemlerde genetik algoritmaların ne kadar etkin olduğu gösterilmiştir. Genetik algoritma ile optimizasyon için genel amaçlı bir bilgisayar programı C++ programlama diliyle ve nesneye yönelik programlama teknikleriyle geliştirilmiş ve kırılma yörüngesinin optimizasyonunda bu program kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER : Kırılma Mekaniği, Beton. Nümerik Modelleme, Yapay Zeka, Genetik Algoritmalar
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Master Thesis GENETIC ALGORITHMS OPTIMIZATION IN DETERMINATION THE CRACK PATTERNS OF CONCRETE Mehmet DEMİRPOLAT Firat University Graduate School of Applied Sciences Department of Civil Engineering 1997, Page: 95 In this research work genetic algorithms that are the main subjects in science of artificial intelligence are used in order to determine the crack patterns of a concrete specimen by means of a two-dimensional analysis. First it is intended to trace research works on genetic algorithms and failure mechanics of concrete in order to get a possibility of using that kind of algorithms in structural engineering. In computer environment a two-dimensional modelling of concrete is established and a numerical description of the specimens is consequently obtained. In the modelling of the material response Walraven (1980) formulation is used which depends on the resulting in the two-dimensional Fuller parabola by means of the statistical analysis. In the modelling of concrete C++ programming language is used in order to get a multi general numerical approachment. In the code developed object oriented programming technics are used which are especially suitable for the problem description. In the numerical concrete models, the most probable failure trajectories are determined which are the isotherms of the critical failure points. Genetic algorithms are the best tools that are used in the solving of problems when the classical optimisations might be inefficient. In this research work specially it is shown the effectiveness of genetic algorithms to model the material response of concrete that has a heterogeneous structure and in this case the classical algorithms are being insufficient. Using the C++ language developed code enables the optimisation of the failure trajectories taking into account of the object oriented optimisation. KEY WORDS: Concrete, fracture mechanic, numerical modelling, artificial intelligence, genetic algorithms, object oriented programming.