Yüksek Cr-Ni alaşımlı çelik dökümlerde yaşlandırmanın süneklik davranışına etkisi
The Effects of aging on the behaviour of ductility in the cast steels with high Cr-Ni alloys
- Tez No: 65918
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
III ÖZET Doktora Tezi YÜKSEK Cr - Ni ALAŞIMLI ÇELİK DÖKÜMLERDE YAŞLANDIRMANIN SÜNEKLİK DAVRANIŞINA ETKİSİ Mehmet KAPLAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Eğitimi Anabilim Dalı 1996, Sayfa: 100 Bu çalışmada ASME 1883 - 1520 arası bileşimde üretilen düşük molibden (% 1), yüksek karbon (% 0.14 - 0.16) ve krom (% 25) - nikelli (% 4) bir Paslanmaz Çelik Döküm (PÇD) malzemesinin homojenleştirme ve su verme yaşlandırması (SVY) ısıl işlemlerinin mekanik ve mikroyapı özelliklerine etkileri incelenerek servis şartlarında optimum yararlanma sınırlan belirlenmeye çalışılmıştır. Deney malzemeleri endüksiyon ocağında ergitilip, kum kalıpta dökülerek standartlara uygun olarak şekillendirildikten sonra, tamamı 1050 - 1100 °C arasında ısıtılıp (% 3.5 NaCI' lü buzlu suda) hızlı soğutularak tam bir ostenit - ferrit çift fazlı (Dubleks Paslanmaz Çelik Döküm = DPÇD) yapısı elde edildi. Homojenleştirme işleminden sonra numuneler 290, 475, 650, 800 ve 1 000 °C lerde sırasıyla 1, 10, 100, 500 ve 1000 saat yaşlandırılarak yine (aynı soğutucuda) hızlı soğutulmak suretiyle SVY yapıldı. Daha sonra her bir yaşlandırma aşamasına ait numunelerde meydana gelen ilave fazları ve metal karbürleri tesbit etmek amacıyla X-Ray difraksiyon analizi, metalografik ve Taramalı Elektron Mikroskobu (TEM) incelemeleri gerçekleştirildi. Ayrıca Differential Scannig Calorimeter (DSC) ve Differential Thermal Analysis (DTA)IV ile, yapılan yaşlandırma işlemlerinin deney malzemelerinin dönüşüm sıcaklıklarını nasıl etkiledikleri araştırıldı. Değişik sıcaklık ve sürelerde yaşlandırılan numunelerle homojenleştirme yapılmış ve işlemsiz numunelerde sertlik, çekme mukavemeti, çentik darbe tokluğu ve metalografik özellikler karşılaştırmalı olarak incelendi. Bu incelemelerde 290 °C de ve 1-1800 saat arasında yapılan yaşlandırma işlemlerinden sonra; malzemenin mekanik ve mikroyapı özelliklerinde orjinaline (su verme işlemi ile dubleks yapı kazandırılmış olanlarına) göre önemli bir değişiklik olmadığı halde 475 - 650 °C de, 1-1000 saatlik SVY işlemlerinden sonra birçok zararlı fazların oluştuğu ve yapının çok kırılganlaştığı görüldü. Öte yandan 800 °C de, 1-1000 saatlik SVY işlemlerinden sonra çok sayıda zararlı faz meydana gelmemiş ve yapı aşırı derecede kırılganlaşmamıştır. 1000 °C dolaylarında yapılan SVY işlemlerinde ise homojenleştirme yapılmış numunelere benzer özellikler gözlenmiştir. Sonuç itibariyle bu malzemelerin, 20 - 300 °C ile 900 - 1000 °C arası servis şartlarında (zararlı faz oluşumu ve kırılganlık yönünden) güvenle kulanılabileceği, ancak 450 - 700 °C lerde malzemenin aşırı kırılganlaşması nedeniyle bu sıcaklıklarda uzun süre kullanılmasının çok sakıncalı olduğu tespit edildi. Özellikle demir çelik, bakır ve çimento üretim tesislerinin sıcak bölge ile soğuk bölge arasındaki transport işlemlerinde, bu sıcaklık değerleri arasında emniyetle çalışılabilmek için bu çeliklerin a - y yüzeyleri arasında krom, karbür grupları halinde çekirdekleşerek yapıyı kırılmaya duyarlı yapmaktadır. Karbon miktarının mümkün oldukça düşük tutulması veya Ti ilavesiyle karbonu bağlayarak (TiC) problemin çözülebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY PhD Thesis THE EFFECTS OF AGING ON THE BEHAVIOUR OF DUCTILITY IN THE CAST STEELS WITH HIGH Cr - Ni ALLOYS Mehmet KAPLAN Fırat University Institute of Secience and Technology Mechanical Education Department 1996, Page: 90 In this study, the effects of quenching, aging and homogenisation heat treatments on microstructure and mechanical properties of a cast stainless steel 0.14-0.16 % carbon, 25 % chromium, and 4 % nickel contents were investigated and optimum service conditions for this steel was determined. The samples were prepared from the material which melted in an induction furnace and casted into sand moulds. After casting they were heated up to 1 050- 1100 °C and quenched into iced-water with 3.5 % NaCI contents, to obtain a microstructure which exists from ostenite and ferrite phases (duplex microstructure). After homogenisation, the samples were aged at 290, 475, 650, 800 and 1000 °C for 1, 10, 100, 500, 1000 hours respectiveli and cooled rapidly for quenching aging. Then all the samples were examined with X- Ray diffraction, TEM in order to determine the intermediate phases and metallic carbides. DSCVI and DTA were used to determine the effects of the aging process on the transformation temperature. The hardness, tensile strength, noched impact, toughness and microstructures of homogenised and aged samples were compared with each other. It can be observed from the results that in the samples aged 290 °C between 1-1800 hours, the microstructures and mechanical properties did not changed with respect to the homogenised samples, in the samples aged 475- 650 °C for 1-1000 hours, a number of undesirable phases and brittle structures occured. On the other hand, after the aging at 800 °C for 1-1000 hours, did not bring undesirable phases and the structure did not become brittle. In the aging process around 1000 °C the properties were observed similar to those of the homogenised samples. As a result, it was determined that these materials could be used in the service temperatures between 20-300 °C and 900-1000 °C saftely. Since the material become excessively brittle between 450 and 750 °C, its use in this temperature range is inconvenient. In the transportation opertions (from the cold areas to the hot areas), in iron-steel and cement industries it can be said that the carbon content must be reduced as much as possible or Ti must be added to stabilize C as TiC. KEYWORDS: Duplex stainless steel casting, long - time aging, low and elevated temperature aging, impact toughness, structure properties.