Ahmet Midhat Efendi'nin 'Kâinat' adlı eserinde Rusya (Metin - inceleme)
Russia in Ahmet Midhat Efendi's work 'Kâinat' (Text - study)
  1. Tez No: 659212
  2. Yazar: HASAN MAMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ADIYAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Ahmet Midhat Efendi 19.yy. Türk Edebiyatı'nın önemli şahsiyetlerinden biridir. Doğu ve Batı medeniyetini eserlerinde sık sık ele almış okuyucularını her anlamda bilgilendirmek için çalışmıştır. Tezimizde Ahmet Midhat'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri üzerinde durularak Kâinat eseri hakkında bilgi verilmiştir. Kâinat serisi içinde yer alan (15) ciltlerin isimleri aktarılmıştır. Çalışmamızın esasını ise Ahmet Midhat Efendi'nin Kâinat adlı eserinde 4. ciltte yer alan Kâinat-Rusya isimli bölümün Latin Harflerine aktarımı ve bu aktarılan metnin incelenmesi oluşturur. Kâinat-Rusya isimli eser, Ahmet Midhat'ın taksimine uygun olarak“Rusya Ülkesi”,“Rusya Ülkesinin Ahvâl-i Coğrafiyesi”ve“Rusya'nın Ahvâl-i Tarihyesi”bölümlerine ayrılarak ele alınmıştır.“Rusya'nın Ahvâl-i Tarihyesi”başlıklı bu ana bölüm Rusya hakkında tarihi malumatın aktarıldığı asıl bölümdür. Bu başlık kendi içerisinde 4 bölüme ayrılır. Yine bu bölümler içinde oluşturulan alt başlıklar mevcuttur. Çalışmamız bu bölümlere uygun olarak ele alınmıştır. Ahmet Midhat, kendi çizgisine uygun bir bakış açısı ile Rusya tarihini, coğrafyasını, kültürünü, okuyucuya tanıtmak amacındadır.
Özet (Çeviri)
Ahmet Midhat Efendi is one of the important figures of Turkish Literature of 19th century. He frequently studied Eastern and Western civilizations in his works and tried to inform his readers in every sense. In our thesis, information is given about the work of Ahmet Midhat named ''Kainat'' by focusing on the life, literary personality and works of Ahmet Midhat. The names of the volumes in the series of Kainat (15) have been quoted. The essence of our work consists of the transfer of the part named“Universe-Russia”in the 4th volume of the book named“Universe”of Ahmet Midhat Efendi into Latin Alphabet and the analysis of this text. The work named“Universe-Russia”has been handled in accordance with the division of Ahmet Midhat by dividing it into“Russian Country”,“Ahvâl-i Geography of the Russian Country”and“Russia's Ahvâl-i Tarihyesi”. This main section titled“The Ahvâl-i Tarihye of Russia”is the part where historical information about Russia is transformed to the readers. This title is divided into 4 parts within itself. There are also subtitles created in these sections. Our study has been handled in accordance with these sections. Ahmet Midhat aims to introduce the Russian history, geography, culture to the readers with a view fitting to his own understanding.