Boşanmış bireylerin, evli bireylere ve bekâr bireylere göre benlik saygısı ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Investigation of self-esteem and depression levels of divorced individuals compared to married individuals and single individuals
- Tez No: 659293
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELTEM NARTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı boşanmış bireylerin, evli bireylere ve bekâr bireylere göre benlik saygısı ve depresyon düzeylerinde farklılık olup olmadığının incelenmesi ile ilgilidir. Araştırmada medeni durum, cinsiyet, bireylerin çalışma durumu, eğitim düzeyleri ve çocuk sahibi olma gibi demografik değişkenler altında incelenmiştir. Araştırmanın örneklemleri 101 boşanmış, 104 evli ve 96 bekâr birey olmak üzere 301 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak“Beck Depresyon Ölçeği”(BDÖ) ve“Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği”(RBSÖ) kullanılmıştır. Elde edilen verilere göre Sosyodemografik değişkenlerin dağılımlarını tespit etmek amacıyla Frekans Analizi kullanılmıştır. Uygulanan ölçekler ile Sosyodemografik değişkenler arasındaki farklılığı saptamak için Tek Yönlü Varyans Analizi ve Bağımsız Gruplarda t-Testi Analizinden yararlanılmıştır. Ölçeklerin kendi aralarındaki ilişkiyi saptamak amacıyla ise Pearson Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara bakıldığında Beck Depresyon ölçeğinin verilerine göre istatiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Bu durumda boşanmış bireylerin depresyon düzeylerinin evli ve bekâr bireylere göre yüksek çıkarken evli bireylerin ise boşanmış ve bekâr bireylere göre depresyon düzeyleri düşük olduğu gözlemlenmiştir. Bir diğer ölçek olan Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeğinin alt ölçeği olan Benlik saygısı ölçeğinin verilerine göre üç farklı medeni durum ele alındığında ise yine istatiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Bu veriler göz önüne alındığında boşanmış bireylerin, evli ve bekâr bireylere göre depresyon ve benlik saygısı düzeyleri farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is that whether divorced individuals, married individuals and single individuals have differences in self-respect and difference levels or not. In this research, individuals have been examined in marital status, gender, working status of individuals, education level, and having children in demographic valuables. Research's samples include 101 divorced, 104 married and 96 single individuals which is 301 individuals in total. As data collection tools,“Beck Depression Scale”(BDS), and“Rosenberg Self-Esteem Scale”(RSES) have been used. According to obtained data, Frequency Analysis have been used in order to detect the change in the Social demographic variables. One Way Analysis of Variance (ANOVA) and t-Test in independent groups have been benefited for the purpose of the difference in applied scales and Social demographic values. To determine the correlation between the applied scales, Pearson Correlation Analysis have been used. When the obtained data is looked into, we can see there is a statically meaningful difference in the data of the Beck Depression Scale. In this case, when depression levels of the divorced individuals were higher than married and single individuals, depression levels of the married individuals were lower than divorced and single individuals. According to data of the Self-Esteem Scale, which is the low-level scale of Rosenberg Self-Esteem Scale, when three marriage status is considered there.