İdarenin hizmet kusurundan kaynaklanan sorumluluğu
Administration's liability arising from service failure
- Tez No: 659294
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KARAARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İdarenin faaliyet alanının genişliği, çeşitliliği ve zenginliği ile orantılı olarak karşımıza çıkan idarenin hizmet kusurundan kaynaklanan sorumluluğu, hayatın akışı içerisinde güncelliğini güçlü bir şekilde korumaktadır. Devletler; hukuk devleti ve sosyal devlet olmanın bir gereği olarak kendi kusurlarından dolayı kişilerin zarar gördüğü durumlarda bu zararı hızlı ve etkili bir şekilde telafi etmelidir. Bu tez ise idarenin hizmet kusurundan kaynaklı sorumluluğunda, mevcut durumu doktrin, mevzuat ve içtihatlar çerçevesinde analiz edip diğer hukuk disiplinlerinden de faydalanarak farklı açılardan ele almakta ve hukukun genel ilkeleri çerçevesinde toplum ve birey refahı temelli bir anlayışla sonuçlama çabasındadır. Bunun yanında tezin konusu ile yakından ilgili ancak mevzuatta tanımı net olarak yapılmamış bazı kavramlar, farklı yazarların görüşleri ışığında ele alınmış ve tartışılmıştır. Diğer taraftan hizmet kusurundan kaynaklı sorumluluklarda Danıştay içtihatlarının öneminden dolayı sık sık içtihatlara atıf yapılmış, yer yer alıntılar yapılarak yargının konuya bakışı değerlendirilmiştir. Sonuç olarak; idarenin hizmetleri dolayısıyla oluşan zararlar dinamik bir konu olduğundan, güncel bilgi ve anlayışı yakalamak, eleştirmek son derece önemlidir. Bu tez, bu mantıkla yazılmış olup konuyu daha anlaşılır kılmak gayesi gütmektedir.
Özet (Çeviri)
The responsibility of the service resulting from the service defect that is proportional to the width of the field of activity of the administration strongly protects its currentness in the flow of life. States must compensate for this damage quickly and effectively in cases where persons are harmed by their own flaws as a state of law and social state. This thesis, in this regard, by analyzing the current situation in the responsibility of the administration due to the service defect, handles the issue from different perspectives and concludes with a welfare-based understanding based on the general principles of the law. While doing this, especially the concepts that have no clear definition in the legislation have been dealt with in the light of the opinions of different legal writers and a logic has been tried to be established. On the other hand, due to the importance of the case law of the Council of State in the responsibilities arising from service defects, references were made to the case law and quotations of the judiciary were evaluated. As a result; As the services of the administration and the damages arising from these services are a dynamic issue, it is extremely important to capture and criticize the current knowledge and understanding. This thesis is written with this logic and aims to make the subject more understandable.