Arguvan (Malatya) batısında Armutlu ve Tatkınık Köyleri çevresinin jeolojik özellikleri
Geological features of the area in the vicinty of the Armutlu and Tatkınık Villages.
- Tez No: 65931
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERCAN AKSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
 - Yıl: 1997
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Fırat Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 56
Özet
II ÖZET Yüksek Lisans Tezi ARGUVAN (MALATYA) BATISINDA ARMUTLU VE TATKINIK KÖYLERİ ÇEVRESİNİN JEOLOJİK ÖZELLİKLERİ Ersin EFE Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 1997, Sayfa; 57 İnceleme alanı, Malatya İli Arguvan İlçesi'nin batısında Armutlu ve Tatkınık Köyleri'nin çevresindeki yaklaşık 150 km2 'lik bir alam kapsamaktadır. Bölgede yüzeyleyen birimlerin en yaşlısı; konglomera, kumtaşı, kumlu kireçtaşı, sarımsı beyaz renkli kireçtaşları ve şeyi ardalanmasından oluşan Orta Eosen- Alt Miyosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu'dur. Diğer birimler ise; tüfit, gölsel kireçtaşı, andezit, bazalt ve aglomera litolojisinden oluşan Orta - Üst Miyosen yaşlı Yamadağı Formasyonu ile gevşek tutturulmuş konglomera, kumtaşı, kiltaşı ardalanmasından oluşan Pliyosen yaşlı Karabakır Formasyonu'dur. Bu formasyon diğerlerini uyumsuzlukla örter ve başlıca üç ayrı fasiyes grubundan meydana gelir. Bunlar; konglomera, kumtaşı, kiltaşı ve şeyi ardalanmasından oluşan alüvyon yelpazesi çökelleri; gevşek tutturulmuş çakıltaşı, kumtaşı ve kiltaşı içeren akarsu çökelleri ile iri bloklu masif konglomeralardır. Güncel çökeller de genç alüvyon yelpazesi ve dere yatağı alüvyonlarından meydana gelmektedir. Ayrıca bunlarla ara tabakalı bazaltik lavlar da gözlenmektedir. İnceleme alanının hakim tektonik yapışım kıvrımlar oluşturur. Bunlar; Tatkınık antiklinali, Cırlak Sırtı antiklinali ve Ansurçay antiklinalidir. Cırlak Sırtı antiklinali ile Tatkınık antiklinali arasında Kurtönlüğü Tepe senklinali bulunmaktadır.m Toros Orojenik Kuşağı 'run doğu kesiminde bulunan inceleme alam, Paleotektonik ve Neotektonik dönemlerdeki orojenik hareketlerden etkilenmiştir. Kırkgeçit ile Yamadağı Formasyonu arasındaki çökelmezlik evresinde Sitiriyen fazı etkili olmuştur. Orta - Üst Miyosen yaşlı Yamadağı Formasyonu ile birlikte daha yaşlı birimleri de etkileyerek kıvrımlanmalarına sebep olan faz ise Rodaniyen fazıdır. ANAHTAR KELİMELER Kırkgeçit Formasyonu, Yamadağı Formasyonu, Karabakır Formasyonu, Arguvan (Malatya), antiklinal, senklinal.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis GEOLOGICAL FEATURES OF THE AREA IN THE VICINITY OF THE ARMUTLU AND TATKTNIK VILLAGES (ARGUVAN, MALATYA, E. TURKEY). Ersin EFE Fırat University Graduate School of Science and Tecnology Department of Geological Engineering 1997, Page; 57 The study area covers about 150 km" in western regions of Armutlu and Tatkimk Villages of Arguvan which is a town of Malatya. The oldest unit of the studied are is Middle eocene-Lower Miocene Kırkgeçit Formation which is composed of conglomerate, sandstone, sandy limestone and yellowish white limestone alternation. Middle Eocene-Lower Miocene Kırkgeçit Formation is the oldest unit of the studied area. This unit is composed of sandstones. The other units of the area, are Yamadağı Formation, which consist of the alternation of conglomerate, basalts, andesites and limestone, Middle -Upper Miocene and Pliocene Karabakir Formation which is characterized by poorly cemented conglomerate, sandstone, basalts and clay with aboundant microfossils. Middle-Upper Miocene Yamadağı Formation which is consist of basalts, andesites, conglomerate and lacustrine limestone alternation and Pliocene Karabakir Formation which is composed of poorly sandstone and clay deposits are the other units of the area. In the Karabakir Formation three litofacies are distinguished. These are, (1] Alluvial fan deposits which are characterized by conglomerate, sandstone fmdj$%h.İJ/% £>' «... **&5»*. Ti.-alternation, (2) flüviyal deposist which are represented by poorly consolidated conglomerate, sandstone and clay, and (3) masif conglomerate with blocks. Main structures of investigated area are folds. These are Tatkınık Cırlak Sırtı and Ansurçay anticlines. Kurtönlüğü Tepe synclines is located between Tatkınık anticline and Cırlak Sırtı anticline. The investigated area is located in the eastern part of Taurus Oogenic Belt and has been effected by orogenic movements of Paleotectonic and Neotectonic periods. Unconformity between Kırkgeçit and Yamadağı Formation indicate the Stiriyen orogenic phase. Savian and Styrian orogenic phases also have effected in this region and represented by unconformities in the studied area. The folding in Middle-Upper Miocene Yamadağı Formation, might be occur due to Rhodanian orogenic phase. Middle-Upper Miocene Yamadağı Formation and the older units was effect by Rhodanian orogenic phase in the studied area.