Arguvan Malatya Çevresi Orthoptera (İnsecta) Faunasının Sistematik Yönden Araştırılması
  1. Tez No: 403831
  2. Yazar: BATTAL ÇIPLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Arguvan ilçesi ve civarı Orthoptera (Insecta) takımının sistematik incelenmesini içeren bu çalışmada iki yıl süreyle toplanan örnekler 8 familyaya ait 24 altfarnilyanın 42 cinsi içe risinde incelenen 79 takson olarak verilmiştir. Arguvan yöresinden daha önce hiç örnek alınmadığı gibi Malatya için 56 yeni kayıt verilmiştir. Anadolu faunasının şekillenmesinde büyük etkisi olduğu düşünülen Anadolu Diyagenalinin batısında kalan bu bölgede toplanılan örneklerin teşhisIeri yapılmış, yöre için şekiller ile teşhis anahtarları hazırlanmıştır. Ayrıca familya, altfamilya ve cinslerin içerdikleri takson açısından yoğunluk dağılımları hazırlanmış VE bu bilgiler literatürle karşılaştırılarak yörenin zoocoğrafyası hakkın - da bilgi v eril miştir. Zaman zaman sürü oluşturabilen tür - lerin yöre açısından durumu değerlendirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This investigation eonsists of s yst ema ti ca l r e searehes of Or t hoptera whieh lives in Arguvan . During the two years period of this research 79 taxa is given belongs to 42 genus of 24 subfamilies of 8 Orthop t e ra families. Within the investigation area there was no sample collee ted a r ound Arguvan prev iously. On the other hand , 56 taxa are n ew records for Malatya. The samples are identified and their identifieation keys prepared with figures for t his area which b elongs to the west side of Anatolian Diagonal which is predieted that has a great effect on the formatian of Anatolian Fauna. On the other h a nd, diversity dansities of taxa of families, sunfamilies and genera a r e prepared. And the results are eompared with those of literature, and then, a zoogeographieally evaIuation is made for. FinaIIy an evaluation is made for those speeies which oeeasionally may beeome gregarious in the distriet.