Çocuklarda bilgisayar oyunu bağımlılığı ve bu bağımlılığın Youtube ile ilişkisi
Relation of computer game addiction with Youtube in children
- Tez No: 659317
- Danışmanlar: PROF. DR. MUKADDER ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Yeni iletişim teknolojileri ile birlikte hayatımıza giren yeni medya kavramı küresel iletişimin gelişmesinde büyük bir rol oynamıştır. Bu kavram internetin hayatımıza girmesi ile geleneksel medya için bir tehdit unsuru olarak anılmıştır. Web 2.0 teknolojisinin geliştirilmesi ve internette artık etkileşimsel bir çağın başlaması geleneksel medya ve internetin ilk yıllarında genel olarak kullanılan tek yönlü akışı değiştirmiş, kullanıcılar ve üreticilerin birbirleri ile iletişimi ve etkileşimine olanak sağlamıştır. Bu durum ve yaşanan teknolojik gelişmeler 2000'li yılların başlarında sosyal medya ağlarının hızlı bir şekilde hayatımıza girmesi ve yayılmasına neden olmuştur. Facebook sosyal medya ağlarının sahneye çıkışı ve gelişiminde büyük bir rol oynayarak milyonlarca insana erişmeyi başarmıştır. Yaşanan gelişmeler iletişim alanında büyük yeniliklere ve faydalara imza atarken, aynı zamanda beraberinde de büyük riskler getirmiştir. Kapitalist sistemde gönüllülük bağı ile bir araya gelen milyonlarca insanın bulunduğu sosyal ağlar, küresel şirketler içinde adeta bir pazarlama alanına dönüşmüştür. Kişisel verilerin depolanıp ticari şirketlere satıldığı, sosyal medya bağımlılığı, oyun bağımlılığı gibi yeni kavramların hayatımıza girdiği ve tüketime teşvik ile artık kültürün her alanının pazara açılıp metalaştırılması yine bu dönem içerisinde meydana gelmiştir. Bu yüksek lisans tezinin Birinci bölümünde genel olarak yeni medya kavramı açıklanarak beraberinde gelen teknolojik gelişmeler ve sosyal medyanın hayatımıza giriş süreçleri anlatılacaktır. Bununla birlikte YouTube hakkında bilgi verilerek bu sosyal medya ağının ortaya çıkışı, değişim süreçlerine ve ekonomi politik yapısına değinilecektir. Son olarak Youtube'daki Bilgisayar Oyunlarının Kullanımı ve Yaygınlığı başlığı ile bu kanallardaki bilgisayar oyunlarının izleyici kitle tarafından olumsuz davranış ve alışkanlıklara yol açabilecek temaları olup olmadığı anlatılmaya çalışılacaktır. Tezin İkinci bölümünde Bilgisayar Oyunları ve Bağımlılığına değinilecektir. Bu bölümün alt başlıklarında ise ilk olarak Bağımlılık kavramı açıklanacaktır. Tezin Üçüncü Bölümünde yöntem olarak Nitel Araştırma yöntemlerinden olan Derinlemesine Görüşme kullanılacaktır. Bu yöntem ile birlikte daha önceden oyun bağımlılığı teşhisi konulmuş çocuklar ile görüşülecek ve onların oyun bağımlısı olma süreçleri ile YouTube oyun kanallarının ilişkisi hakkında bilgi toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
The concept of new media, which has entered our lives with new communication technologies, has played a major role in the development of global communication. This concept has been seen as a threat to traditional media with the introduction of the internet into our lives. The development of Web 2.0 technology and the beginning of an interactive age in the Internet have changed the one-way flow that was generally used in the early years of traditional media and the Internet, allowing users and manufacturers to communicate and interact with each other. This situation and technological developments caused the rapid introduction and spread of social media networks in the early 2000s. By playing a major role in the emergence and development of social media networks, Facebook has managed to reach millions of people. While the developments achieved great innovations and benefits in the field of communication, they also brought great risks with them. Social networks with millions of people who come together voluntarily in the capitalist world have turned into a marketing field for global companies. It was also in this period that personal data was stored and sold to commercial companies, new concepts such as social media addiction and game addiction entered our lives, and every field of culture was opened to the market and commodified with consumption incentives. In the first part of this study, the concept of new media will be explained and the technological developments that come with it and the processes of social media entering our lives will be explained. In addition to that, by giving information about YouTube, the emergence of this social media network, the processes of change and the political economy will be discussed. Finally, it will be tried to explain whether the computer games in these channels have themes that can lead to negative behaviors and habits by the audience with the title of Usage and Widespread of Computer Games on Youtube. In the second part of the thesis Computer Games and Addiction will be discussed. In the subtitles of this section, the concept of addiction will be explained first. In the third part of the thesis, In-Depth Interview will be used as a method. With this method, children who have previously been diagnosed with game addiction will be interviewed and information about their process of becoming addicted to games and the relationship of YouTube game channels will be collected.