Romantik ilişkilerde ilişki doyumunun yordayıcısı olarak psikolojik sağlamlık, duygusal zeka ve çatışma çözme stratejilerinin incelenmesi
An investigation of psychological stability, emotionalintelligence, and conflict resolution strategies as apredictor of relationship satisfaction in romanticrelationships
  1. Tez No: 659318
  2. Yazar: SEHER NUR HASÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERT AKCANBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın amacı, romantik ilişkilerde ilişki doyumunun yordayıcısı olarak psikolojik sağlamlık, duygusal zeka ve çatışma çözme stratejilerinin incelenmesidir. Araştırma çoğunluğu Kütahya ve İstanbul olmak üzere Türkiye genelindeki ilişki içinde olan bireylerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemi 100 kadın 57 erkek olmak üzere toplam 157 kişi oluşturmaktadır. Katılımcıların yaş ortalaması 26 dır. Romantik ilişki türü olarak flört, nişanlı, evli olmak üzere üç kategori oluşturulmuştur. Bu ilişki türlerinden birine sahip olmayan bireyler araştırmaya dahil edilmemiştir. Çalışma internet üzerinden gönderilen form aracılığıyla yapılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce katılımcılar bilgilendirilmiş onam formunu okuyup onaylamışlardır. Veri toplama aracı olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Schutte Duygusal Zeka Ölçeği, Çatışma Eylem Stilleri Ölçeği, Connor-Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CDPSÖ), Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ), İlişki Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Sürekli değişkenlere ait gruplar arası karşılaştırmalar Mann Whitney U ve Kruskal Wallis testleri ile gerçekleştirildi. Kruskal Wallis testi ile yapılan karşılaştırmalarda gruplar arasında istatistiksel anlamlı farklılık bulunduğunda farkın hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için post hoc Bonferroni düzeltmeli Mann Whitney U testi kullanıldı. Değişkenler arasındaki doğrusal ilişki Spearman korelasyon testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine psychological resilience, emotional intelligence, and conflict resolution strategies as predictors of relationship satisfaction in romantic relationships. The research was held with people of which the majority is from Kutahya and Istanbul, and who are in relationships. The sample of the study consists of 157 people, 100 women and 57 men. The average age of the participants is 26. Three categories of romantic relationships were created: dating, engaged and married. Individuals who do not have one of these relationship types were not included in the study. The study was conducted through a form sent over the internet. Before starting the study, the participants read and approved the informed consent form. Sociodemographic Information Form, Schutte Emotional Intelligence Scale, Conflict Action Styles Scale, Connor-Davidson Psychological Resilience Scale, Brief Psychological Resilience Scale, and Relationship Satisfaction Scale were used as data collection tools. Comparisons of continuous variables between groups were performed using Mann Whitney U and Kruskal Wallis tests. Post hoc Bonferroni corrected Mann Whitney U test was used to determine which groups caused the difference when there was a statistically significant difference between the groups in the comparisons made with the Kruskal Wallis test. The linear relationship between variables was evaluated using the Spearman correlation test.