Türk Silahlı Kuvvetlerinde uçuş tabipliği uygulamaları ve bir eğitim programı önerisi
Practices of aviation medicine in Turkish Armed Forces and a suggestion of new training program
  1. Tez No: 659356
  2. Yazar: NAZIM ATA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Hava ve Uzay Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uçuş tabibi, Uçuş Tabipliği ve Fizyolojik Eğitim Kursu'nu başarı ile bitiren tıp fakültesi mezunu tabiptir. Bu çalışma uçuş tabibi olarak görev yaparken karşılaşılan sorunların ve uçuş tabipliği pratiğinde karşılaşılan ancak kurs programında bulunmayan konuların tespit edilmesi amacıyla yapılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) uçar birliklerinde ve Hava Sıhhi Muayene Merkezleri'nde görevli uçuş tabiplerine anket uygulanmıştır. Uçuş tabiplerinin %65,67'si kursu en az 5 uzun yıl önce almış ancak %11,94'ü tazeleme kursu almıştı. Uçuş tabiplerinin %82,09'unun görev yaptığı birliklerde uçuş yaptığı tespit edilmiştir. Uçuş tabiplerinin %44,78'i günlük uçuş muayenesi kapsamında tüm uçucuları değerlendirme imkanı olduğunu ifade etmiştir. Uçuş tabiplerinin %20,90'u uçuculara ilaç verdiklerinde uçuşunu kestiğini, %79,10'u da belirli ilaç gruplarını reçete ettiğinde uçuş kestiğini belirtmiştir. Uçuş tabiplerinin %92,54'ü, uçuş tabipliği pratiğinde, kursta öğrendiği bilgilerden istifade ettiğini belirtmiştir. Dünyadaki gelişmelere paralel olarak, Uçuş Tabipliği ve Fizyolojik Eğitim Kursu; ders içeriği, uygulama yöntemi ve süresi açısından sürekli güncellenmelidir. Bu kapsamda Uçuş Tabipliği ve Fizyolojik Eğitim Kursu'nun 5 hafta olarak düzenlenerek TSK'da görevli tüm tabip subaylara verilmesinin, kuvvet ve birliğe göre uygulamalardaki farklılıkları gidermek için“TSK'de Görevli Uçuş Tabiplerinin Görev, Yetki ve Sorumlulukları Yönergesi”hazırlanmasının uygun olacağı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Flight surgeon is the medical doctor who completed flight surgeon course. This research was carried out to determine the problems encountered while serving as a flight surgeon and the issues not been situated in flight surgeon course program. 67 flight surgeons were surveyed who served in flight units of the Turkish Armed Forces and Aeromedical Centers. %65.67 of flight surgeons' took flight surgeon course 5 or more years ago but only %11.94 of them took flight surgeon refresher course. %82.09 of them were flied at their bases. %44.78 of flight surgeons' indicated that they saw all the aircrews during daily inspection. %20.90 of flight surgeons' grounded the aircrews whatever any drug is prescript, %79.10 of flight surgeons' grounded the aircrews when they prescript some drug groups. %92.54 of flight surgeons' indicated that they benefit from the information that they learned on the flight surgeon course during the flight surgeon practices. Parallel to developments in the world, flight surgeon course content, method and duration must be updated regularly. In this context, duration of flight surgeon course should be shortened to 5 weeks and all doctors graduated from Gulhane Military Medical Academy (GMMA) must take flight surgeon course. To resolve the differences according to flight units,“Flight Surgeon Duties and Responsibilities Instruction”should be prepared.