Büyük lezyonlu dişlerde ilk tedavi ve retreatment tedavisi arasındaki 24 aylık iyileşmenin fractal analizi ile incelenmesi: retrospektif analiz çalışması
Investigation of 24-MONTH improvement between the firsttreatment and retreatment treatment in large-lesionedteeth by fractal analysis: retrospective analysis study
  1. Tez No: 659357
  2. Yazar: HİLAL EKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜDA MELİKE BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Çalışmamızda birincil endodontik tedavi ve retreatment arasında 24 aylık süre sonundaki iyileşmeyi fraktal analizi yöntemi kullanarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamız birincil endodontik tedavi ve retreatment olmak üzere 2 ayrı gruptan oluşmaktadır. Çalışmamıza birincil endodontik tedavi grubunda 42 diş (n=42), retreatment grubunda 41 diş (n=41) dahil edildi. Her iki tedavi grubunda da tedavi öncesi ve sonrası kayıtlı panoramik röntgenler belirlendi. Panoramik radyografi ImageJ (ImageJ; US National Institutes of Health, Bethesda, MD) programına aktarıldı. Çalışmak istenilen ROI alanları 60X60 kare piksel boyutunda seçildi. Seçilen ROI kesilerek JPEG formatında kaydedilip duplike edildi. Seçilen ROI alanlarında fraktal analizi kutu sayma metodu aşamaları izlendi. Tedavi sonrası fraktal boyut değerleri tedavi öncesine göre her iki grupta da istatistiksel olarak anlamlı değildir. (p>0,05) Fraktal boyut fark değerleri açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir.(p>0,05) Tedavi başarısı ve cinsiyet arasında herhangi bir korelasyon gözlenmemiştir. Grup içi PAI değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı düşüşler izlenmiş olup (p0,05) Sonuç olarak fraktal analizi araştırmalarında fikir birliği sağlanabilmesi için çalışmalar klinik parametrelerle desteklenmelidir. Üç boyutlu görüntüleme teknikleri ile daha ileri çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Our study, ıt was aimed to compare the improvement after 24 months between primary endodontic treatment and retreatment by using the fractal analysis method. In this study consists of 2 separate groups as primary endodontic treatment and retreatment. 42 teeth (n = 42) in the primary endodontic treatment group and 41 teeth (n = 41) in the retreatment group were included in our study. Panoramic x-rays recorded before and after treatment were determined in both treatment groups. Panoramic radiography was transferred to ImageJ (ImageJ; US National Institutes of Health, Bethesda, MD) program. The ROI areas to be studied were selected as 60X60 square pixels. The selected ROI was cut, saved in JPEG format and duplicated. Fractal analysis box count method steps were followed in selected ROI areas. Post-treatment fractal dimension values were not statistically significant in both groups compared to pre-treatment.(p>0,05) There was no statistically significant difference between the groups in terms of fractal dimension difference values. No correlation was observed between treatment success and gender.(p>0,05) Statistically significant decreases were observed in the PAI values within the group(p0,05) As a result, studies should be supported by clinical parameters to ensure consensus in fractal analysis research. Further studies are needed with three-dimensional imaging techniques.