Qualitative behavior of a (1,2)-type system of non-linear rational difference equations
(1,2)- tipindeki lineer olmayan fark denklemlerinin global davranışı üzerine
- Tez No: 659670
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tezde, rasyonel lineer olmayan fark denklemlerinin ayrık dinamik sistemlerinin bir çalışmasıyla ilgilidir. Yani fark denklemlerinin (1,2) tipindeki sistemlerin nitelikli davranışlarını araştırılır. Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm tez boyunca kullanılan bazı önemli teoremleri ve bazı temel tanımları içermektedir. Buna ek olarak bu kısım (1,2)- tipindeki denklemler için geniş bir literatür araştırması içerir. İkinci bölüm içinde şu formda bir kesin ayrık dinamik system tanımlanmıştır. Onun global analizini, yakınsaklık oranı, periyodikliği, global asimtotik kararlılığı, local asimtotik kararlılığı araştırılmıştır. Üçüncü bölüm içinde fark denklemlerinin rekabetçi olmayan bir sistem tanımlanmıştır ve yakınsaklık oranı, periyodikliği, global asimtotik kararlılığı, local asimtotik kararlılığı gibi global davranışları çalışılmıştır. Son bölümde bu tezin bazı sonuçları verilmiştir ve bu alanda çalışan araştırmacılara bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis deals with the study of discrete dynamical systems of non-linear rational difference equations. Namely, the qualitative behavior of (1,2)-type systems of difference equations is investigated. The thesis consists of four chapters. The first chapter consists of some basic definitions and some significant theorems used throughout the thesis. In addition, this chapter includes an extensive literature review for (1,2)-type equations. In the second chapter, a certain the discrete dynamical system is defined which is the following form; and the global analysis; the local asymptotic stability, the global asymptotic stability, the periodicity and the rate of convergence are investigated. In the third chapter, an anti-competitive system of difference equations is defined which is the following form; and the global behaviors; the local asymptotic stability, the global asymptotic stability, the periodicity and the rate of convergence are studied. In the last chapter, some conclusions for this thesis are given and some suggestions are presented to the researchers in this field.