Treatment of domestic/municipal wastewaters by using dynamic membranebioreactor system for irrigation purpose
Evsel/kentsel atıksuların sulama suyu amacıyla dinamik membranbiyoreaktör sistemi ile arıtımı
- Tez No: 659672
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZE AYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Son yıllarda artan nüfus, endüstrileşme ve tarımsal faaliyetlerden dolayı dünya su rezervleri hızlı bir şekilde tüketilmektedir. Özellikle dünyadaki su tüketiminin yaklaşık dörtte üçünün tarımsal sulama faaliyetleri sonucunda oluşması sebebiyle tarım sektörünün sulama suyu ihtiyacının atıksuların sürdürülebilir ve verimli arıtımı ile karşılanması hem su geri döngüsü oluşturacak hem de temiz su kaynaklarının kullanımını azaltacaktır. Membran biyoreaktör sistemleri (MBR) atıksu arıtımında hem biyolojik arıtımın hem de fiziksel arıtımın bir arada gerçekleştiği etkili arıtma sistemleridir. Fakat yüksek membran maliyetlerinin ve tıkanma probleminin bu sistemlerin sürdürülebilirliğini kısıtlaması, MBR sistemleri için tekstil filtre malzemelerinin geliştirilmesinin yeni bir araştırma konusu olmasına etken olmuştur. Dinamik membran biyoreaktör (DMBR) sistemleri polimerik membranların yerine çeşitli tekstil membran destek malzemelerinin kullanıldığı modifiye MBR sistemleridir. Birçok araştırmacı DMBR sistemlerinin MBR sistemlerinde karşılaşılan tıkanma problemini azalttığını ve dolayısıyla yüksek akıda işletim elde edildiğini ortaya koymuştur. Bu tez çalışmasında, DMBR sistemleri ile evsel/kentsel atıksuların farklı tekstil membran destek malzemeleri kullanarak etkin arıtımı araştırılmıştır. Çeşitli membran ve tekstil membran destek malzemelerinin kullanımı ile farklı kentsel ve sentetik atıksuların arıtımı gerçekleştirilmiştir. Tekstil membran destek malzemesi ile donatılan DMBR sistemlerinin MBR sistemleri kadar yüksek giderim verimleri elde ettiği tespit edilmiştir. Ayrıca arıtılan süzüntü suyunun sulama suyu kriterlerinde belirtilen çeşitli parametreler için uygun olup olmadığı belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The world water reserves are consumed rapidly due to the increasing population, industrialization and agricultural activities in recent years. Especially, since approximately three-quarters of the water consumption in the world is formed as a result of agricultural irrigation activities, meeting water need of agricultural sector with sustainable and efficient treatment of wastewaters will create water recycle and reduce the use of clean water resources. Membrane bioreactor systems (MBR) are effective treatment systems in which both biological treatment and physical treatment take place together in wastewater treatment. However, high membrane costs and clogging problem restricting the sustainability of these systems have caused development of textile filter materials for MBR systems as a new research subject. Dynamic membrane bioreactor (DMBR) systems are modified MBR systems where various membrane support materials are used instead of polymeric membranes. Many researchers have reported that DMBR systems reduce the clogging problem encountered in MBR systems and thus operation with high flux is obtained. In this thesis, effective treatment of domestic/municipal wastewater by using different textile membrane support materials with DMBR systems was investigated. Synthetic wastewater and different municipal wastewaters were treated with the use of various membrane and textile membrane support materials. It was determined that DMBR systems equipped with textile membrane support materials achieved good removal efficiencies as high as MBR systems. In addition, it was stated whether the treated water was suitable for various parameters specified in the irrigation water criteria.