Anaerobik stabilizasyon havuzlarının dinamik modellemesi
Dynamic modelling of the anaerobic waste stabilization ponds
  1. Tez No: 12182
  2. Yazar: HİKMET TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN USLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
ÖZET TOPRAK, Hikmet (1990 ) :“Anaerobik Stabilizasyon Havuzlarının Dinamik Modellemesi”, Dokuz Eylül üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, İzmir. insan etkinlikleri sonucunda oluşan sıvı atıkların alıcı sulara verilmeden önce arıtılmaları gerekmektedir. Evsel ve endüstriyel atıksuların yanında, tarım arazilerinden ve kentsel alanlardan akışa geçen su kitleleri de kirletici özellikler taşımaktadır. Tüm bu atıklar tekil veya bileşik etkide bulunarak çevreyi kirletmektedirler. özellikle evsel ve endüstriyel atıksuların arıtımı için düşük maliyetli yöntemlerin arayışına girilmiştir. Bu yöntemlerin işletimi ve gerekli tesis ve ekipmanın bakım ve onarımı da basit ve kolay olmalıdır. Kırsal bölgelerden kentsel bölgelere göç sürerken oluşan atıksuyun kontrol edilmesi artan bir sorun haline gelmiştir. Bu sorun beraberinde iki olguyu taşır; evsel ve endüstriyel su kullanımı için su temini ve oluşan atıksuların toplanması ve uygun bir şekilde bertaraf edilmesi. Evsel ve endüstriyel atıksuların arıtımında en ekonomik çözümün biyolojik arıtım süreçleri olduğuna inanılmaktadır. Atıksu stabilizasyon havuzları, arazi maliyetinin ucuz olduğu bölgelerde, organik ve hidrolik yüklemelerin salınımları durumunda, işletimi ve bakımı kolay süreçlerin istenmesi halinde çok cazip biyolojik arıtım seçeneklerini oluşturmaktadırlar. Bir atıksu stabilizasyon havuzunun tasarımı arıtma amacına bağlıdır. Bir havuz sistemi genellikle arıtılmamış evsel veya endüstriyel atıksular için tasarımlanır, fakat aynı zamanda, birincil ve ikincil arıtma süreçlerinin çıkış sularının, aşırıaktif çamurun veya seyreltik çamurun arıtımında da kullanılırlar. Havuzlar, biyokimyasal oksijen ihtiyacının önemli bir kısmının giderilmesi ve hastalık yapıcı organizmaların bertarafı amaçlarına da yönelik ön arıtma sistemleri olarak da kullanılabilirler. Diğer yöntemlere kıyasla, bu tip havuzların maliyeti çok daha azdır. Ancak arazinin kıymetli olduğu bölgelerde, uzun alıkonma sürelerinin bir sonucu olarak büyük yüzey alanlarını gerek tirmeleri maliyetin kıyaslanmasında farklı bir nokta oluşturur. Atıksu stabilizasyon havuzlarındaki biyolojik arıtım maliyeti diğer yöntemlerin yaklaşık yarı fiat ma bedeldir. Bu çalışmada, anaerobik stabilizasyon havuzlarının dinamik modelinin geliştirilmesi amacı ile, bir laboratuvar ölçekli model kurulmuştur. 59 litrelik iki reaktör, evsel atıksu ile beslenmiştir. Teorik alıkonma sürelerinin 2 ve 4 gün olarak öngörüldüğü reaktörlerin giriş ve çıkış sularında, çözünmüş kimyasal oksijen ihtiyacı, amonyak azotu, alkalinite, uçucu asit, sülfür, sülfat, fenol, toplam, askıda ve uçucu katı madde değerleri ölçülmüştür. Amaç, bu kirletici unsurların anaerobik şartlar altındaki davranışlarının saptanması ve bir dinamik model eldesidir. Dinamik modelde yeralan kinetik katsayılar giriş ve çıkış unsurlarının değerlerinden kestirilmiş ve bunların sıcaklığa bağımlılığı saptanmıştır. Geliştirilen hidrolik model ve sıcaklık, çözünmüş kimyasal oksijen ihtiyacı, karışık sıvı askıda uçucu katı madde, amonyak azotu, uçucu asit, sülfür ve fenol modelleri herhangi bir t anındaki başlangıç değerinden hareketle, anaerobik stabilizasyon havuzla rında olası değişimlerin kestiriminde kullanılabilir. Bu tip modellerin geliştirilmesi ile Dünya tasarım evresine yeni boyutlar kazandırılacaktır. - iv -
Özet (Çeviri)
SUMMARY TOPRAK, Hikmet (1990) :“Dynamic Modelling of the Anaerobic Waste Stabilization Ponds.”, Dokuz Eylül University, Institute of Science and Engineering, Ph.D. Thesis, Izmir. The wastewaterswhich are produced by the activities of human must be carefully treated before being discharged to receiving water. Among municipal sewage and industrial effluents, the waters which are originated from agricultural run-offs and urban storm drainage are polluted. All of those wastewaters are affected the human health and the environment. Particularly for treating the municipal and industrial wastewaters, low-cost methods have been investigated. The operation of such methods, and the maintenance of necessary plant and equipment must be simple. As migration to the big cities is getting a big problem, the control of wastewater is being too difficult. This problem has two aspects; water supply for the municipal and industrial usage, and collecting and disposal of wastewaters. It is believed that the most economic solution for treating domestic and industrial wastewaters is the biological treatment processes. Waste stabilization ponds are uniqe processes which are used where land is inexpensive, organic and hydraulic loadings fluctuate, maintenance and operation are wanted to be easy. The design of a waste stabilization pond depends on the treatment objectives. A pond system is unusually designed to treat raw domestic or industrial waste waters, but it may also be designed to treat primary, or secondary treatment plant effluents, or excess sludge. Waste stabilization ponds may be used to remove most of the biochemical oxygen demand, and to reduce the bacterial concentrations. - vWhen we compare with the others, we can show that the waste stabilization ponds are considerably cheaper than the other methods. The location where the land is expensive, as a result of long detention times pond surface area is a critical desicion point. The cost of reducing organic content of wastewater in ponds is usually less than that of others. In this study, to decelop a dynamic model of anaerobic waste stabilization ponds a lab-scale equipment is set up. Two reactors which each one has a 59 liters of volume are feeded with raw domestic wastewater. Theoretical detention times are approximately 2 and 4 days. In the sampling period filtered chemical oxygen demand, amonnium nitrogen, alkalinity, volatile acids, sulphure, sulphate, phenol and volatile solids are measured in influent and effluent. The objective of this study is to determine behavior of those variables under the anaerobic conditions and to develop a mathematical model of anaerobic waste stabilization ponds. Reaction constants are obtained from influent and effluent values and temperature dependence of kinetic rates are calculated. Hydraulic, temperature, dissolved chemical oxygen demand, MLVSS, ammonium nitrogen, volatile acids, sulphure and phenol models are developed. These models can be used to estimate the possible changes during the treatment facilities and to determine the effluent quality under various loading rates. In the World-wide design of the anaerobic stabilization ponds more rational methods will be developed using that type of models. vi -