Ayakkabı ve çanta imalat sektöründe İSG risklerinin belirlenmesi ve çözüm önerileri
Determination of occupational health and safety risks in shoe and bag manufacturing sectors and solution proposals
  1. Tez No: 659677
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ BORAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Ülkemizin dünya ticaretine artan uyum kapasitesi neticesinde ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemi de artmaktadır. En önemli göstergeleri iş kazaları ve meslek hastalıkları olan iş sağlığı ve güvenliğinin temel amacı da bu göstergelerin sıfır değerine sahip olmasıdır. Bu amaca ulaşılabilmesi amacıyla tüm dünyada iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili mevzuat hazırlanmakta, denetimler yapılmakta, eğitim olanakları artırılmakta ve birçok saha uygulamaları geliştirilmektedir. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının tüm sektörlerde önlenmesine yönelik saha uygulamalarının kesişim noktasında ise işyerlerinde iş kazalarına ve meslek hastalıklarına yol açma potansiyeli olan tüm tehlikelerin belirlenmesi, riske dönüşmeden önce ortadan kaldırılması ve tüm bu çalışmaların sistemik bir yapı kazanmasını sağlayan risk değerlendirme yaklaşımı yer almaktadır. Çalışanların iş kazaları ve meslek hastalıklarından korunması amacına sahip olan iş sağlığı ve güvenliği risk değerlendirmesi uygulamaları aynı zamanda üretimin, istihdamın, verimliliğin ve karlılığın da korunmasına büyük katkı sağlamaktadır. Bu çalışmada, ülkemizde ayakkabı ve çanta imalat sektöründe faaliyet gösteren işyerlerindeki iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlenmesi ve bu risklerin ortadan kaldırılabilmesi amacıyla risk değerlendirmesi odaklı bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında ayakkabı ve çanta imalat sektörüne özgü olan ve özgün bir yapıya sahip olan yeni bir risk değerlendirme yöntemi önerilmiş ve saha uygulaması gerçekleştirilerek işlerliği test edilmiştir. Elde edilen sonuçlar detaylı olarak açıklanmış ve çalışma sonucunda kapsamda yer alan sektörlere özgü yeni bir yöntem ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Arising from the increasing adaptation capacity of our country's to global trade, the importance of occupational health and safety practices in our country also increases. The main purpose of occupational health and safety, the most important indicators of which are work accidents and occupational diseases, is that these indicators have the value zero. In order to achieve this goal, legislation on occupational health and safety is prepared, audits are performed, training opportunities are increased and many practices on field are developed all over the world. At the crossroads of those field practices for the prevention of occupational accidents and diseases in all sectors, there is a risk assessment approach that ensures the identification of all hazards that have the potential to lead to occupational accidents and diseases at workplaces, and that all these studies gain a systemic structure in the end. Occupational health and safety risk assessment practices, which have the aim of protecting employees from occupational accidents and diseases, also contribute to the protection of production, employment, productivity and profitability. In this thesis, a risk assessment focused study was carried out to determine occupational health and safety risks in workplaces operating under the shoe and bag manufacturing sectors in our country and to eliminate those risks. Within the scope of the study, a new risk assessment method, which is original to the shoe and bag manufacturing sectors and has a genuine structure, was proposed and its functionality was tested by performing a field application. The results obtained are explained in detail and a new method specific to the sectors included in the scope of the study is presented.