Ortakaradeniz bölgesinde tarım alanlarının amaç dışı kullanımıyla ortaya çıkan sonuçların değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A research on the evaluation of the result come out by usage of out aim of the agricultural land in the regian of Central Black Sea
- Tez No: 65970
- Danışmanlar: DOÇ.DR. A. ZAFER GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET ORTA KARADENİZ BÖLGESİNDE TARIM ALANLARININ AMAÇ DIŞI KULLANIMIYLA ORTAYA ÇIKAN SONUÇLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ ÜZERİNE BİR ARAŞTİRMA Öğr. Gör. Hilmi ERDAL Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1997 - 76 Sayfa Danışman : Doç. Dr. A. Zafer GÜRLER Bu çalışmada Türkiye'de tarım alanlarının amaç dışı kullanımı konusu ele alınarak, Orta Karadeniz bölgesindeki Samsun, Amasya, Çorum, Sinop ve Tokat illerinde bu konu ile ilgili veriler değerlendirilmiştir. Çalışma büyük ölçüde makro istatistiklere bağlı olarak yürütülmüştür. Ortaya çıkan sorunlar değerlendirilip, çözüm önerileri sunulmuştur. Çalışmadan elde edilen bulguların ışığında, Amasya'da % 85'lik kısmı I. Sınıf sulanır çeltik tarlaları üzerine kurulan 150 Ha'lık sanayi bölgesi, Çorum ilinde 1982 yılı rakamlarıyla tuğla - kiremit tesisleri 325 Ha araziyi yok etmiştir. Samsun'da 300 Ha sanayi bölgesi arazisinin tümü tarıma elverişlidir. Sinop'ta tümü tarıma elverişli 250 Ha arazi organize sanayi bölgesine ayrılmıştır. Tokat ilinde 172 Ha tarım arazisi tuğla- kiremit sanayi tarafından yok edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Tarım Arazilerinin Amaç Dışı Kullanımı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON THE EVALUATION OF THE RESULT COME OUT BY USAGE OF OUT OF AIM OF THE AGRICULTURAL LAND IN THE REGION OF CENTRAL BLACK SEA Hilmi ERDAL Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agicultural Economy Masters Thesis 1997 - 76 Supervisor : Assoc. Prof. Dr. A. Zafer GÜRLER In this study, by taking in to cosideration of the subject of the out of aim of the agricultural land, the data related to the Samsun, Amasya, Çorum, Sinop and Tokat provinces in the region of central Blacksea was determined. The study mainly was on the macro statistical data. Problems which were come out were evaluated and some solving suggestions were presented. In the light of the findings obtained from the study, industrial organizations in Amasya province have been occupied 85 percentage irragable first class agricultural land. In addition, in Çorum province, 325 Ha agricultural land according to the 1982 years was occupied for the production of roof tile - brick. In Samsun, 300 Ha land has been occupied by industrial organization buildings, this land as an irragable first class agricultural land. Besides these, in Sinop, 250 Ha first class agriculturalm land has been for the purpose of the industrial organizations. In addition, it is determined that 172 Ha first class agricultural land has been used for the purpose of roof tile - brick in Tokat. Key Words : Out of Aim of First Class Agricultural Land