Gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksullukla mücadelede iktisat politikaları: Seçilmiş OECD ülkelerinde ekonometrik bir analiz
Income distribution inequality and economic policy for the fight against poverty: An econometric analysis in selected OECD countries
  1. Tez No: 659775
  2. Yazar: EBRU EZBER AYAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF BOZGEYİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Gelir dağılımı eşitsizliği ve beraberinde getirdiği yoksulluk tüm dünyanın karşılaştığı en büyük sorunlardandır. Gelir dağılımının sadece ekonomik olarak bir gösterge olmaması aynı zamanda ülkelerin refah düzeylerini arttırma amaçları için öncü olması gelir dağılımını ve yoksulluk kavramını önemli kılmaktadır. Bu sebeple gelir dağılımını ve beraberinde getirdiği yoksulluğa etki eden faktörlerin incelenmesi gerekmektedir. Bu çalışmada gelir dağılımı eşitsizliği ve yoksulluğun boyutları incelenip bu sorunlara karşı mücadele politikaları değerlendirilecektir. Bu politikalar kapsamında dolaysız vergiler ve transfer harcamaları üzerinde durulup ekonometrik analizler yapılmıştır. Türkiye'nin de içinde bulunduğu 22 OECD ülkesinden oluşan 2008-2017 yılları arasındaki veri seti kullanılmıştır. Gelir dağılımı adaletsizliği ile dolaysız vergiler ve transfer harcamaları arasındaki ilişki panel veri yöntemiyle ekonometrik olarak analiz edilmiştir. Gelir dağılımının bir ölçütü olduğu Gini katsayısı bağımlı değişken, toplam vergiler içerisindeki dolaysız vergilerin yüzdelik payları, sübvansiyon ve diğer transfer harcamalarından oluşan transfer harcamalarının toplam kamu harcamaları içindeki yüzdelik payları bağımsız değişken olarak kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre Gini katsayısı ile dolaysız vergiler arasında herhangi bir nedensellik ilişkisi bulunmamaktadır. Dolaysız vergilerden transfer harcamalarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi görülmektedir. Ayrıca Gini katsayısından transfer harcamalarına doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Income inequality and the poverty it brings are among the biggest problems the whole world faces. Income distribution is not only an economic indicator but also a pioneer for the purposes of increasing the welfare levels of countries, making income distribution and the concept of poverty important. For this reason, it is necessary to examine the factors affecting the income distribution and the poverty it brings.In this study, the dimensions of income inequality and poverty will be analyzed and policies to combat these problems will be evaluated. Within the scope of these policies, econometric analyzes were made by focusing on direct taxes and transfer expenditures. Turkey has also been found between the data set in the year 2008 to 2017 consisting of 22 OECD countries were used. The relationship between income distribution unfairness and direct taxes and transfer expenditures was analyzed econometrically using panel data method. The Gini coefficient, which is a measure of income distribution, is the dependent variable, the percentage shares of direct taxes in total taxes, the percentage shares of transfer expenditures consisting of subsidies and other transfer expenditures in total public expenditures are used as independent variables. According to the findings, there is no causality relationship between the Gini coefficient and direct taxes. There is a one-sided causality relationship from direct taxes to transfer expenditures. In addition, a one-way causality relationship is observed from the Gini coefficient to transfer expenditures.