The effects of working capital management as a component of financial management on firms' efficiency: Case of Turkish and Zimbabwean commercial banks
Finansal yönetimin bir bileşeni olarak çalışma sermayesi yönetiminin firma verimliliği üzerine etkileri: Türkiye ve Zimbabwe bankalar örneği
  1. Tez No: 659867
  2. Yazar: DONOVAN JAIROS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN KAPUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
İşletme sermayesi yönetimi, bir işletmedeki cari varlıkları ve borçları doğrulamak için operasyonel stratejiyi ifade eder. İşletmeler, işletmenin değerini ve şirketin verimliliğini en üst düzeye çıkaracak uygun bir düzeyde işletme sermayesine sahip olabilir. Bu nedenle bu araştırma, iki ülkedeki ticari bankaların verimliliğini artırarak sermaye yönetiminin etkisini incelemektedir. Bu çalışma için seçilen bankalar Zimbabve ve Türkiye'dendi. Çalışma, 2009-2017 yılları arasında Zimbabwe ve 10 Türk ticari bankasından alınan 10 örneğin denetlenmiş mali tablolarından yapılmıştır. Özkaynak kârlılığı (ROE) ve Varlık getirisi ile verimlilik açısından ölçülen performans değişkendir, kârlılık İşletme sermayesine bağlıdır işletme sermayesinden bağımsız bir değişken olarak kullanılan cari oran, cari oran ve toplam nakit oranı ile belirlenir. Ayrıca, gelir ve kaldıraç logaritması ile ölçülen banka büyüklüğü kontrol değişkeni olarak kullanılır. Veriler, SPSS (sürüm 20.0), bir korelasyon analizi tahmin denklemi ve bir regresyon modeli, havuzlanmış kesit verileri ve zaman serileri kullanılarak incelenmiştir. Sonuçlar, ROE ile mevcut oran arasında pozitif bir ilişki olduğunu ve ilişkinin% 5 gibi önemli bir seviyede belirlendiğini göstermektedir. Öte yandan sonuçlar, ROE oranı ile mevcut oran arasında önemli bir negatif ilişki olduğunu da göstermektedir. Likidite ve toplam nakit oranını ve banka ROE'sini kapsar. Nakit ödeme gücü ile genel nakit oranı ve varlıkların getirisi arasında önemli bir ilişki yoktur. Öte yandan sonuç, cari oran ile aktif getirisi arasında önemli bir negatif ilişki olduğunu göstermektedir. Diğer araştırmalar, Türk bankalarının, Basel Bankacılık Denetim Komitesi (BCBS) tarafından uygulanan Basel III reformuna uymaya çalıştıkları için likidite riskinden korunma açısından Zimbabveli'lerden daha iyi performans gösterdiğini göstermektedir. Çalışma ayrıca, Zimbabve bankalarının uluslararası bankacılık dünyasında sakin ve rekabetçi kalabilmek için bu önlemleri uygulamasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Working capital management refers to the operational strategy for verifying current assets and liabilities in a business. Businesses can have working capital at an appropriate level, which will maximize the value of the business and the efficiency of the company. This research therefore studies the impact of capital management, improving the efficiency of commercial banks in two countries. For this study, the banks chosen were from Zimbabwe and Turkey. The study was carried out from the audited financial statements of 10 samples from Zimbabwe and 10 Turkish commercial banks from 2009 to 2017. Performance measured in terms of efficiency by return on equity (ROE) and return on Assets are variable, profitability depends on Working capital is determined by the current ratio, the current ratio and the total cash ratio, which is used as a variable independent of working capital. In addition, the size of the bank, measured by the logarithm of income and leverage, is used as a control variable. The data were studied using SPSS (version 20.0), a correlation analysis estimation equation and a regression model, pooled cross-sectional data and time series. The results show that there is a positive relationship between ROE and the current ratio and the relationship is determined at a significant level of 5%. On the other hand, the results also show that there is a significant negative relationship between the ROE ratio and the current ratio. Covers liquidity and total cash ratio and bank ROE. There is no significant relationship between the ability to pay cash and the overall cash ratio and return on assets. On the other hand, the result shows that there is a significant negative relationship between the current ratio and the return on assets. Other studies indicate that Turkish banks outperform Zimbabweans in terms of liquidity hedging as they try to comply with the Basel III reform implemented by the Basel Committee on Banking Supervision (BCBS). The study also recommends that Zimbabwe's banks implement these measures in order to remain calm and competitive in the international banking world.