Cerrahpaşa Tıp Fakültesi son sınıf kadın üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ve sosyodemografik faktörlerin 'Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi' üzerine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of self-esteem and sociodemographic factors on ' Gender Role Stress' in Cerrahpaşa Faculty of Medicine senior female university students
  1. Tez No: 659876
  2. Yazar: DENİZ SEÇKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARPER ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi son sınıf kadın üniversite öğrencilerinde benlik saygısı ve toplumsal cinsiyet rolü stresi düzeylerinin tespit edilmesi, her iki değişken üzerinde de etkili olabileceği düşünülen sosyodemografik özelliklerin etki düzeylerinin ölçülmesi ve benlik saygısı ile toplumsal cinsiyet rolü stresi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipte bir çalışmadır. Çalışmanın verileri, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı İngilizce ve Türkçe Tıp Programı'na altıncı sınıf olarak kayıtlı olan kadın üniversite öğrencilerinden toplanmıştır. Eylül-Ekim 2020 tarihleri arasında, sosyodemografik soru formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği ve Kadın Toplumsal Cinsiyet Rolü Stresi Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada hedeflenen 190 kişilik evrenden 187 (%98)'sine ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmamızda, öğrencilerin %47,6'sının yüksek benlik saygısı düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerden; çekirdek aile sahibi olanların, daha az sayıda kardeşi olanların, alkol kullananların, şu an ruhsal bir sorun veya hastalık nedeniyle tedavi görmeyenlerin benlik saygısı düzeylerinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. Ayrıca; öğrencilerin %50,3'ünün düşük toplumsal cinsiyet rolü stres düzeyine sahip olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan öğrencilerden; geliri giderinden fazla olanların, ebeveynleri kendileri tanışarak evlenenlerin, anne ve babası yükseköğretim mezunu olanların, en uzun süre yaşadığı coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi olanların, herhangi bir dine inanmayanların, kardeş sayısı daha az olanların, vücut kitle indeksi daha düşük olanların, alkol kullananların ve benlik saygısı yüksek olanların toplumsal cinsiyet rolü stres düzeylerinin anlamlı olarak daha düşük olduğu gözlenmiştir. Sonuç: Kadınların içinde bulunduğu dezavantajlı durumların giderilmesi için; sosyal, ekonomik ve kültürel koşullar iyileştirilmelidir. Onların benlik saygılarını arttırmak ve toplumsal cinsiyet rolü streslerini azaltmak için birey, aile ve toplum düzeyinde önlemler alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objectives: This study has three main objectives: (1) Determining self-esteem and gender role stress levels among senior female university students of Cerrahpaşa Faculty of Medicine, (2) measuring the effect levels of sociodemographic factors affecting both of variables and (3) examining the relationship between self-esteem and gender role stress. Materials and Methods: The study has been designed as cross-sectional. The data of the study were collected from the senior female students enrolled in Cerrahpaşa Faculty of Medicine in the 2020-2021 Academic Year. Sociodemographic questionnaire, Rosenberg Self-Esteem Scale and Feminine Gender Role Stress Scale were administered between September and October 2021. In the study, 187 (98%) of the target 190 participants were reached. Results: In the study, it was observed that 47.6% of the students have a high level of self-esteem. It was also established that the self-esteem levels of the participants who have a nuclear family, less siblings, drink alcohol, and are not currently faced with a mental problem or illness were significantly higher. On the other hand, it was observed that 50.3% of the participants had a low gender role stress level. It was found that the gender role stress levels of the participants whose income was higher than their expenses, whose parents got married by meeting, whose parents graduated from university, whose place of residence was the Black Sea Region for the longest time were significantly lower. It is also noted that the gender role stress levels of participants who do not believe in any religion, who have less siblings, who have a lower body mass index, who consumed alcohol, and who have high self-esteem were significantly lower. Conclusion: In order to eliminate the disadvantageous situations of women; social, economic and cultural conditions should be improved. Individual, familial and social precautions should be taken to increase their self-esteem and reduce gender role stress.