Farklı sığır ırklarının besi performansı ile kan metabolitleri arası ilişkiler
The relationships between fattening performance and blood metabolites of different cattle breeds
  1. Tez No: 659875
  2. Yazar: SİBEL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP GÖNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada Angus ve Hereford ırkı tosunların besi performansları ile bazı biyokimyasal kan parametreleri arası ilişkilerin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında toplam 65 baş tosunun yemleme öncesi besi başı, besi ortası ve besi sonu dönemleri boyunca kan örnekleri alınmış, tartım işlemi sırasında vücut kondisyon skoru ve canlı ağırlıkları kaydedilmiştir. Angus ve Hereford tosunların besi başı canlı ağırlıkları 332.94±8.06, 338.55±9.0 kg olup; besi sonu canlı ağırlıkları sırasıyla 566.64±10.11 ve 560.33±11.02 kg'dır. GCAA açısından ırklar, dönemler ve ırkxdönem interaksiyonu ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, ıt was aimed to investigate the relationship between fattening performance of Angus and Hereford bullocks and some biochemical blood parameters. Within the scope of the study, blood samples were taken from a total of 65 head bullocks before feeding, during the beginning, mid and final of the fattening, body condition score and live weight were recorded during the weighning procedure. Live weights at the initial of the fattening of Angus and Hereford bullocks was 332.94 ± 8.06, 338.55 ± 9.0 kg; live weights at the end of the fattening are 566.64 ± 10.11 and 560.33 ± 11.02 kg, respectively. In terms of GCAA, no statistically significant difference was found between breeds, periods and breedxperiod interaction average. In terms of live weight, the effect of breeds and breedxperiod interaction was determined to be insignificant; The differences between the averages according to the fattenning periods were found to be statistically significant. Differences between breeds in other biochemical blood parameters except triglycerides, cholesterol, phosphorus, calcium, total protein, glucose, ALP, ALT and GGT were found to be statistically significant.