Filistin'de üniversite öğrencilerinin yabancı dil olarak Türkçe dersine ilişkin görüşleri
The thoughts of university students related to Turkish as a foreign language class in Palestine bookset in terms of values educatio
- Tez No: 659930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERHAN YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hızla küreselleşmekte olan dünyada ülkeler arasındaki yakın etkileşim yabancı dil öğretimine daha fazla önem kazandırmıştır. Medeniyetler arasında kurulan yoğun etkileşim, diğer kültürleri de öğrenmeyi zorunlu hâle getirmiştir. Dünya üzerinde bu kadar dilin kullanılmasına karşın artmakta olan uluslararası ilişkiler boyutu, ulusların kendi ana dilleriyle olan iletişimi yetersiz kılmakta, böylelikle diğer medeniyetlerin dillerini öğrenme gereksinimini ortaya koymaktadır. Bunun yanı sıra göçler, eğitim, kültürel etkileşim ve ticari ilişkiler farklı dilleri öğrenme nedenlerindendir. Bu araştırmanın amacı, Filistin'deki El Kudüs Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yabancı dil olarak Türkçe dersi alan öğrencilerin öğretim sürecinden önce ve sonra geniş bir yelpazede görüşlerini ortaya koymaktır. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden biri olan görüşme modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmayı yürütmek için, araştırmacı tez danışmanı ve nitel araştırma uzmanı gözetiminde bir görüşme formu hazırlamıştır. 2017-2018 ve 2018-2019 akademik yılında Türkçe derslerine katılan altmış gönüllü öğrenciyle hazırlanan görüşme formu kullanılarak görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Ortaya çıkan kapsamlı sonuçlar ilgili yayınlar ve çalışmalar ışığında değerlendirilmiş ve araştırmanın sonuçları on iki ana başlık altında sunulmuştur. Öğrencilerin Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmeye başlama sebepleri ve Türkçeyi hangi amaçlarla kullanmak istedikleri, derse katılımları, derslerden önce ve sonra Türkçe hakkındaki görüşleri, derslerden beklentileri ortaya koymaktadır. Derslerde yaşadıkları zorlukları, derslerde başarılı hissettiklerini, dersin dışında Türkçeyi nasıl kullandıklarını, Türkçenin ana dili ile öğretim deneyimini, derslerden sonra Türkçe eğitimine nasıl devam etmeyi planladıklarını, derslerin iyi olduğunu ve derslerin iyileştirilmesi için gereken önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study's main goal is to research and reveal the views and opinions of the students who take Turkish class as a foreign language at Al-Quds University in Palestine, and find optimization prospects in order to enhance the course procedure. This study has been done using one of the qualitative research methods, interview model approach. To conduct this research, the researcher has prepared an interview form under the supervision of a thesis advisor and qualitative research specialist. Using the interview form prepared, In-depth interviews were conducted with 60 volunteer students who attended Turkish classes in the academic year of 2017-2018 and 2018-2019. The data obtained from the 60 participants were analyzed by content analysis method. The research results are evaluated in the light of relevant studies, and have been presented under 12 main headings in this study. Research results. The reasons for students to learn a foreign language in general, the reasons of choosing Turkish to learn as a foreign language, for what purposes they want to use Turkish, attending classes, their opinions about Turkish before and after the class, their expectations from the class, and their thoughts about the class before and after it have been presented in the results of this study. The results section covers the difficulties the students experienced in the class, the points they felt successful at in the class, how they use Turkish outside the class, how they plan to continue their Turkish language education after the class, their opinions about the class and suggestions to improve the class.