Gelişmekte olan ülkelerde dış borçların ekonomik büyüme üzerine etkisi: panel analizi
The effect of external debt on economic growth in developing countries: A panel analysis
- Tez No: 659999
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZHAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finansal Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Gelişmekte olan ülkelerin esas sorunlarından bir tanesini yetersiz sermaye ve iç tasarruf oranı oluşturmaktadır. Sürdürülebilir ekonomik büyümeyi gerçekleştirmek için başvurulan kaynaklardan biri ise dış borçlardır. Alınan dış borçlar kullanım alanlarına göre ekonomik büyümeye katkı sağlarken verimsiz kullanımında ülkeyi daha borçlu bir hale getirmektedir. Küreselleşmenin de doğal sonuçlarından biri olarak günümüzde ülke içi olası krizlerin küresel kriz statüsüne gelme olasılığının artmış olması gelişmekte olan ülkelerin dış borç alma gereksinimini daha çok artırmaktadır. Yapılan çalışmada, 2010-2017 yıllarını kapsayan yıllık veriler kullanılarak, gelişmekte olan sekiz ülkenin (Türkiye, Arjantin, Meksika, Hindistan, Endonezya, Brezilya, Rusya ve Filipinler) ekonomik büyümelerinde etkisi olan faktörler araştırılmaktadır. Öncelikli olarak dış borçlar olmak üzere çalışmada, sabit sermaye yatırımları, ticaret açıklığı, reel efektif döviz kuru, tasarruflar, dış ticaret haddi ve bütçe açığı değişkenleri kullanılmıştır. Bu çalışma ile ekonomik büyümeye etki eden faktörler dinamik panel veri yöntemi ve Arellano-Bond (1991)'un GMM tahmincisi kullanılarak belirlenmeye çalışılmış ve elde edilen sonuçlar kapsamında yorumlamalar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the main problems of developing countries is insufficient stock and domestic savings rate. External debt is one of the resources used to achieve sustainable economic growth. While the borrowed foreign debts contribute to economic growth according to their usage areas, their unproductive usage can make the country more indebted. As one of the natural consequences of globalization, the increasing probability of possible domestic crises to reach the status of global crisis has increased the foreign borrowing requirement of developing countries. In this study, the factors affecting economic growth for eight developing countries (Turkey, Argentina, Mexico, India, Indonesia, Brazil, Russia and the Philippines) tried to be determined by using annual data covering the period 2010- 2017. The variables of fixed capital investments, trade deficit, real effective exchange rate, savings, terms of trade and budget deficit were used in the study, primarily foreign debt. With this study, the factors affecting the economic growth were tried to be determined using the dynamic panel data method and the GMM estimator of ArellanoBond (1991) and interpretations were presented within the scope of the obtained results.