Nüfus sayım politikaları bağlamında Kosova'da Türk toplumunun kültürel, sosyal ve siyasi yaşamı
Cultural, social and political life of Turkish community in Kosovo in the context of census policies
  1. Tez No: 659998
  2. Yazar: DİLEK SUROY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURCAN ÖZGÜR BAKLACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bir ülkenin gelişmesi için gerekli ilerlemelerin ve planlamaların ana kaynağını oluşturan nüfus sayımları, aynı ülkede varlığını devam ettiren azınlık politikalarını da etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı nüfus sayım politikaları bağlamında Kosova'da Türk toplumunun kültürel, sosyal ve siyasi yaşamının ele alınmasıdır. Buna uygun olarak Kosova tarihindeki resmi nüfus sayımları incelenmiş, sayım sonuçlarında Türk nüfusunun inişli çıkışlı sayılarına rastlanmıştır. Bu sonuçların arka planında yatan siyasi gelişmeler araştırılmış ve bu gelişmelerin nüfus sayım sonuçlarına etkileri incelenmiştir. Araştırma sonucunda hem nüfus sayımlarının siyasi gelişmelerden etkilendiği, hem de siyasi gelişmeleri etkilediği sonucu çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The censuses, which constitute the main source of the progress and planning necessary for the development of a country, also affect the minority policies in the countries. The aim of this study is to examine the cultural, social and political life of the Turkish community in Kosovo in the context of census policies. Accordingly, the official censuses in the history of Kosovo were examined and the results of the census revealed the fluctuating numbers of the Turkish population. The political developments underlying these results were investigated and their impact on the census results was examined. As a result of the research, it was concluded that the censuses were affected by the political developments as well as the political developments had reflection on the censuses in Kosovo.