Gelir eşitsizliği: İslam İşbirliği Teşkilatı ve Avrupa Birliği'nin karşılaştırmalı analizi
Income inequality, European Union, Organisation of Islamic Cooperation
- Tez No: 660051
- Danışmanlar: PROF. DR. ERSİN ERKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada insanlığın temel sosyo-ekonomik sorunlarından biri olan gelir eşitsizliğinin nedenleri ve sonuçları tarihsel ve karşılaştırmalı bakış açısıyla ele alınmıştır. Gelir eşitsizliği, nedenleri ve sonuçları açısından çok boyutlu karmaşık bir sosyo-ekonomik sorundur. Önde gelen uzmanlar ve araştırmacılar gelir eşitsizliğinin piyasa koşullarına bırakılamayacağını ve devletin bu konuda eşitsizliği önlemek adına etkin bir rol alması gerektiğini iddia etmektedirler. Küreselleşmenin yoğun baskısı altında olan devletler gelir eşitsizliğini önlemek adına halen çok sayıda araca sahiptir. Avrupa Birliği gelir adaleti açısından nispeten daha iyi durumda olmakla beraber gelir eşitsizliği burada da tırmanmaktadır. Diğer yandan İslam İşbirliği Teşkilatı'nda gelir eşitsizliği kimi ülkelerde azalma göstermekle birlikte Avrupa Birliği ile kıyaslandığında eşitsizliğin halen yüksek seviyelerde olduğu görülmektedir. Ayrıca Avrupa Birliği için düzenli ve güvenilir veri elde etme imkanı bulunurken İslam İşbirliği Teşkilatı için aynı durum söz konusu değildir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causes and consequences of income inequality, which is one of the basic socio-economic problems of humanity, are discussed from a historical and comparative perspective. Income inequality is a complex multidimensional socio-economic problem in terms of its causes and consequences. Leading experts and researchers argue that income inequality cannot be left to market conditions and that the state should take an active role in preventing inequality. States that are under heavy pressure from globalization still have many tools to prevent income inequality. Although the European Union is relatively better in terms of income justice, income inequality is also escalating. On the other hand, although the income inequality in the Organization of Islamic Cooperation has decreased in some countries, it is seen that the inequality is still at high levels compared to the European Union. In addition, while there is the opportunity to obtain regular and reliable data for the European Union, the same is not the case for the Organization of Islamic Cooperation.