Gastronomi şehirlerinin algılanan mutfak imajı ile davranışsal niyet arasındaki ilişki
The relationship between the culinary image perception of gastronomy cities and behavioral intention
  1. Tez No: 660052
  2. Yazar: İBRAHİM ÇEKİÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışma, Türkiyedeki gastronomi şehirlerini ziyaret eden yerli turistlerin algıladıkları mutfak imajı ile davranışsal niyetleri arasındaki ilişkiyi Planlı Davranış Teorisi kapsamında incelemek amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaçla Mart, Haziran-Temmuz 2020 tarihleri arasında Gaziantep ve Hatay illerinde bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Çalışma kapsamında bu illeri ziyaret eden 812 yerli turistlerden anket yöntemi ile veri toplanmıştır. Çalışmaya kullanılabilir durumda olan 783 anket formu dahil edilmiştir. Verilerin ve modeli oluşturan hipotezlerin değerlendirilmesinde betimsel istatistikler, t testi, ANOVA, Pearson korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Analizler, davranışsal niyetin medeni durum, yaş ve gelir değişkenlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaştığını ortaya koymuştur. Araştırma modelini oluşturan değişkenler arasındaki olası ilişkileri belirlemek amacıyla yapılan korelasyon analizi sonucunda algılanan mutfak imajı ile davranışa yönelik tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol ve davranışsal niyet değişkenleri arasında olumlu ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca davranışa yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol değişkenlerinin de kendi aralarında olumlu ilişkilere sahip olduğu görülmüştür. Araştırma hipotezlerini test etmek için yapılan regresyon analizleri ise algılanan mutfak imajının davranışa yönelik tutum, öznel norm, algılanan davranışsal kontrol ve davranışsal niyet üzerinde olumlu etkileri olduğunu ortaya koymuştur. Bunun yanı sıra regresyon sonuçları davranışa yönelik tutum, öznel norm ve algılanan davranışsal kontrol değişkenlerinin davranışsal niyet üzerinde farklı düzeylerde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was designed to examine the relationship between the culinary image perceived by local tourists visiting gastronomy cities in Turkey and their behavioral intentions within the scope of Planned Behavior Theory. For this purpose, a research was carried out in Gaziantep and Hatay provinces between March, June-July 2020. Within the scope of the study, data were collected from 812 local tourists who visited these provinces through a questionnaire method. 783 of the questionnaire forms that were usable were included in the study. Descriptive statistics, t test, ANOVA, Pearson correlation and regression analysises were used to evaluate the data and the hypotheses forming the model. Analyzes revealed that behavioral intention be differed significantly according to marital status, age, and income variables. As a result of the correlation analysis conducted in order to determine the possible relationships between the variables that make up the research model were determined positive relationships between the perceived kitchen image and the attitude towards behavior, subjective norm, perceived behavioral control and behavioral intention variables. In addition, it was observed that attitude towards behavior, subjective norm and perceived behavioral control variables also had positive relationships among themselves. Regression analyzes conducted to test the research hypotheses revealed that the perceived culinary image had positive effects on attitude towards behavior, subjective norm, perceived behavioral control and behavioral intention. Additonally, the regression results showed that variables of attitude towards behavior, subjective norm, perceived behavioral control have positive effects on behavioral intention at different levels.