Eskiçağ'da Doğu Avrupa'da Türkler ve Germenler
Turks and Germans in Ancient Eastern Europe
- Tez No: 660120
- Danışmanlar: PROF. DR. A. OSMAN KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Yüzyıllar boyunca çeşitli toplulukların göç alanı olan Doğu Avrupa'nın tarihteki ve günümüzdeki toplumsal, siyasal ve kültürel yapısı Orta Asya'dan çıkıp gelen Türk topluluklarının yapısından ayrı değerlendirilemez. Bu tez günümüz Avrupa halklarının temellerine Türklerin yaptığı etnik, sosyal ve siyasal katkıları incelemektedir. Doğu Avrupa Türk tarihi Hunlardan çok önce başlamıştır. İskitler ve Sarmatlar döneminde gözlemlenebilen Türk varlığı ve dolayısıyla belirgin bir Türk-Germen etkileşimi vardır. Sonuç olarak, Avrupa'da Türklerin ve Germenlerin, Avrupa Hunları öncesinde ve Hun döneminde birbirleri ile ve diğer çeşitli halklar ile olan ilişkilerinin sonucunda karışıp kaynaştıkları bariz bir şekilde anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The social, political and cultural structure of old Eastern Europe, which has been the migration area of various peoples for centuries, cannot be evaluated separately from the structure of Turkic peoples coming from Central Asia. This thesis examines the ethnic, social and political contributions of Turks to the foundations of today's European peoples. Eastern European Turkic history began long before the Hun era. There is a Turkic presence that can be observed during the Scythians and Sarmatians, and thus a distinct Turko-Germanic interaction. As a result, it is clearly understood that the Germans were mixed with Turks in Europe and with other people of Europe before and during the Hun era.