Koroner anjiyografi uygulanan hastalarda müziğin ağrı, anksiyete, hemodinamik parametreler ve girişim yeri komplikasyonlarına etkisi'nin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of music on pain, anxiety, hemodynamic parameters and intervention place complications in patients with coronary angiography
- Tez No: 660119
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL GÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, koroner anjiyografi uygulanan hastalarda müziğin işlem sonrası ağrı, anksiyete, hemodinamik parametrelere ve girişim yeri komplikasyonlarına etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini 03 Şubat- 03 Nisan 2020 tarihleri arasında Mersin Şehir Hastanesi anjiyo ünitesinde yatan 80 koroner anjiyografi uygulanan hasta oluşturdu. Araştırmada, çalışma grubuna (n=40) anjiyo sonrası servise yattıktan yarım saat sonra hastanın tercih ettiği müzik (Tasavvufi, rahatlatıcı, doğa sesleri müziği) 15- 20 dakika dinletilirken, kontrol grubuna (n=40) rutin hemşirelik bakımı verildi. Araştırmada, çalışma grubundaki hastalar için koroner anjiyografi sonrası hasta servise kabul edildikten yarım saat sonra (1.Ölçüm), müzik dinletildikten hemen sonra (2.Ölçüm), bir saat sonra (3.Ölçüm) ve taburcu olurken (4.Ölçüm) (kontrol grubundaki hastalarda aynı süreye denk gelecek sürede) ağrı, anksiyete puanları Vizual Analog Skala ile; hemodinamik parametreler ve femoral komplikasyonlar araştırmacı tarafından geliştirilen veri toplama formu ile değerlendirildi. Verilerin analizinde; tanımlayıcı istatistikler, Student t, Welch, Games Howell, Pearson Ki-kare, One Way ANOVA, Bonferroni testlerinden yararlanıldı. Araştırmada; kontrol ve çalışma grubundaki hastaların (1. Ölçüm) bacakta, belde ve kasıkta deneyimledikleri ağrı puan ortalamaları arasında istatistiksel farkın önemli olmadığı (p>0.05), 2. Ölçüm, 3. Ölçüm ve 4.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of music on post-procedure pain, anxiety, hemodynamic parameters and intervention site complications in patients undergoing coronary angiography. The sample of the study consisted of 80 patients who underwent coronary angiography, hospitalized in Mersin City Hospital angio unit between February 03 and April 03, 2020. In research, the study group (n = 40), who stayed in the service for half an hour after the angiography procedure, listened to the music (sufism, relaxation, nature sounds) for 15-20 minutes, while the control group (n = 40) received routine nursing care. In the study, for the patients in the study group who underwent coronary angiography, half an hour after admission to the service (1st measurement), immediately after listening to music (2nd measurement), one hour after (3rd measurement), and at discharge (4th measurement) (the patients in the control group to coincide with the same period.), pain, anxiety scores were measured with the Visual Analogue Scale ; Hemodynamic parameters and femoral complications were evaluated using the data collection form developed by the researcher. In the analysis of the data; Descriptive statistics, Student t, Welch, Games Howell, Pearson Chi-square, One Way ANOVA, Bonferroni tests were used. In the research; It was determined that there was no statistically significant difference (p> 0.05) between the average pain scores of the patients in the control and study groups (1st measurement) experienced in the leg, waist and groin.