Abdurrahman Arslan'da çağdaş Müslümanlığın tahlili
Analysis of contemporary Islam in Abdurrahman Arslan
- Tez No: 660148
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN PERŞEMBE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmanın amacı kendisini bir İslamcı olarak niteleyen Abdurrahman Arslan'ın Çağdaş Müslümanların düşünce dünyalarına ve sosyal hayatlarına dair görüşlerini ortaya koymaktır. Birinci bölümde Abdurrahman Arslan'ın hayatı, düşünce dünyası ve çalışmaları tespit edilmiştir. Düşünce dünyasına dair İslamcılığın ortaya çıkış serüveni ve İslamcılığın genel kabulleri ele alınmıştır. Bu noktada İslamcılığın ortaya çıktığı arka plan ve ele aldığı sorunlar ile bunların çözümlerine değinilmiştir. Arslan'ın kitaplarının genel bir özeti olarak ele alınan çalışmalar başlığında bu araştırmada faydalanılan eserler incelenmiştir. İkinci bölümde Abdurrahman Arslan'a göre Türk toplumunda dini hayat incelemesi yapılmış, bu konunun alt başlıklarında Arslan'ın aydınlar ve laiklerle ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Sekülerleşmenin Müslümanlar üzerinde etkisinin incelendiği başlıkta sekülerleşmenin ne olduğu ve alt yapısına değinilip ardından Arslan'ın yorumları ele alınmıştır. Modernizmin Müslümanlarda meydana getirdiği kırılmalar ve bunu takip eden süreçte ortaya çıkan dönüşümler incelemiş ve tüketim kültürünün Müslüman kimlikte ne gibi değişimlere sebep olduğu tahlil edilmiştir. Arslan'ın ortaya koyduğu bu düşüncelere bir çözüm önerisi olarak sunduğu dünyaya Müslümanca bakabilmenin imkanı üzerine analizleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to present how Abdurrahman Arslan, a self-identifying pan-Islamist, perceives the intellectual world and social lives of contemporary Muslims. The first section of this thesis identifies Abdurrahman Arslan's life, intellectual world, and works and discusses how both the emergence of and general assumptions held by pan-Islamism fit into his intellectual framework. In this chapter, I touch upon the background leading to the emergence of pan-Islamism, the problems it seeks to address, and the solutions to these problems that it has devised. Finally, I present a general summary of Arslan's books and examine the works used during the composition of this thesis. The second section examines how Abdurrahman Arslan interprets religious life in Turkish society together with his views on luminaries and secularists. While examining the effect that secularization has had on Muslims, I discuss just what secularism is and what composes its infrastructure, after which I include Arslan's own interpretations. In this section, I also analyze the discrepancies that have emerged in the Muslim psyche brought about by modernism together with the changes that the prevailing consumer culture has had on the Muslim identity of Turkey. Finally, I examine Arslan's own recommendation on how to overcome these modernist notions, namely to rediscover how to look at the world as Muslims.