Alzheimer hastalığı tanılı bireylerde ev temelli telerehabilitasyon: Randomize kontrollü çalışma
Home-based telerehabilitation for people with alzheimer disease: A randomised controlled study
  1. Tez No: 660158
  2. Yazar: KÜBRA NUR MENENGİÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK YELDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Çalışmamızın amacı, Alzheimer Hastalığı (AH) tanılı bireylerde telerehabilitasyon aracılığıyla uygulanan ev temelli çevrim içi süpervize egzersiz tedavisinin etkinliğinin araştırılmasıydı. Erken-orta evre AH tanılı 19 olgu randomizasyonla telerehabilitasyon grubu (TG) ve kontrol grubu (KG) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Olguların sosyodemografik ve klinik bilgileri kaydedildi. Kognitif fonksiyon“Mini-Mental Test”ile, fonksiyonel mobilite“Zamanlı Kalk ve Yürü Testi”ve“5 Kez Otur Kalk Testi”ile, statik ayakta durma dengesi“Tek Ayak Üzerinde Durma Testi”ile, günlük yaşam aktivitelerindeki bağımsızlık ve fonksiyonellik“Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri Ölçeği”ve“Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği”ile, depresyon düzeyi“Geriatrik Depresyon Ölçeği-Kısa Form”ile, anksiyete düzeyi“Beck Anksiyete Ölçeği”ile, bakım yükü“Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği”ve bakım verenin iyilik hâli“Warwick Edinburgh İyilik Hâli Ölçeği”ile değerlendirildi. 6 haftalık motor-kognitif çift görevli egzersiz tedavisi fizyoterapist süpervizyonunda çevrim içi videokonferans sistemi aracılığıyla uygulandı. Seans süresi ve sıklığı kademeli olarak ayarlandı. KG herhangi bir tedavi almadı. Olgular tedavinin başında ve sonunda değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was investigate the effectiveness of the home-based online supervised videoconferencing physical exercise treatment in people with Alzheimer's disease (AD). Nineteen patients diagnosed with early-middle stage AD were divided into two groups as randomization telerehabilitation group (TG) and control group (CG). Socio- demographic and clinical characteristics were recorded. Cognitive function were assessed with“Mini-Mental State Examination”, functional mobility with“Timed Up and Go Test”and“5 Times Sit & Stand Test”, static standing balance with“One-Legged Stand Test”, independence and functionality in daily living activities with“Katz Activities of Daily Living Scale”and“Functional Independence Scale”, level of depression with“Geriatric Depression Scale-Short Form”, anxiety with“Beck Anxiety Scale”, care burden with“Zarit Care Burden Scale”and caregiver's well-being with“Warwick Edinburgh Well-Being Scale”. The 6-week motor-cognitive dual-task exercise training was performed online and under the supervision of physiotherapist through videoconference. Treatment sessions duration and frequency was adjusted gradually. CG did not receive any intervention. Subjects were assessed before and after the treatment.