Ezilerek ve şekli değiştirilerek enteral yol ile verilen ilaç uygulamaları konusundaki eğitimin pediatri hemşirelerinin bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of the training about the drug administration through enteral route by crushing and changing the shape of the drug on the knowledge and the attitudes of pediatric nurses
  1. Tez No: 660201
  2. Yazar: ŞULE ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
raştırma ezilerek ve şekli değiştirilerek enteral yol ile verilen ilaç uygulamaları konusundaki eğitimin pediatri hemşirelerinin bilgi ve tutumlarına etkisini ölçmek amacıyla ön test-son test düzeninde yarı deneysel araştırma tipine uygun olarak hazırlandı. Araştırma Gaziantep Cengiz Gökçek Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi pediatri, nörolojik hastalıklar, palyatif bakım ve yoğun bakım servislerinde görev yapan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 70 hemşire ile tamamlandı. Araştırma verileri literatüre uygun olarak geliştirilen anket formu kullanılarak toplandı. Çalışmaya katılan hemşireler araştırmacı tarafından verilen bir saatlik eğitim aldı. Eğitim alan hemşirelere bir ay sonra son test uygulandı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro wilk testi ile test edildi. Normal dağılmayan özelliklerin eğitim öncesi ve sonrası karşılaştırılmasında Wilcoxon testi kullanıldı. Ayrıca sayısal verilerin 2 den fazla bağımsız grupta karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren özellikler için Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri, normal dağılmayan özellikler için ise Kruskal Wallis testi ve All Pairwise çoklu karşılaştırma testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The research was conducted semi-experimentally in the pre-test-post-test design to determine the effect of the training about the drug administration through enteral route by crushing and changing the shape of drug on the knowledge and attitudes of pediatric nurses. The study was completed with the 70 nurses who were working in Gaziantep Cengiz Gökçek Maternity and Pediatrics Hospital, pediatric neurology, palliative care and intensive care units and who were agreed to participate in the research. A questionnaire, developed by the researcher in accordance with the literature, was used to collect the data. The researcher provided one hour of training to participants. A post-test was administered to the trained nurses one month later. The Shapiro-Wilk test was used to evaluate whether the data were suitable for normal distribution. Wilcoxon test was used to compare the properties, which were not normally distributed before and after the training. In addition, when comparing numerical data in more than two independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) and LSD multiple comparison tests were used for properties showing normal distribution, as for properties not distributed normally Kruskal Wallis test and All Pairwise multiple comparison test were used.