The Kazakh identity and its transformation after 1990 in Turkey
Türkiye'deki Kazak kimliği ve 1990 sonrası dönüşümü
- Tez No: 660200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SETENAY NİL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan ve Toplum Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye'deki Kazak topluluğu, Doğu Türkistan'da Çin'in şiddet ve soykırım politikasıyla vatanlarını terk etmek zorunda kalan Kazak göçmen kitlelerine dayanmaktadır. Kazaklar, çoğunlukla Ural-Altay Dağları çevresinde ve Orta Asya'nın kuzey kesiminde bulunan bir Türki etnik gruptur. Türkiye'deki Kazak nüfusu, Ağustos 1936'da Altay Dağları'nı terk etmeye zorlanan ve çeşitli nedenlerle Türkiye'ye göç eden insanlardan oluşmaktadır. Türkiye'deki Kazak diasporası, önce geçici olduğu düşünülen ancak daha sonra düzenli bir yerleşime dönüşen uzun mesafeli bir göç sonucunda oluşmuştur. Topluluk oluşum süreci boyunca siyaset, ekonomi ve din gibi farklı tarihsel olaylardan ve faktörlerden etkilenmiştir. Bu tez, Tibet, Gansu, Kaşmir, Hindistan ve Pakistan'dan geçerek vatanlarını terk etmek zorunda kalan ve 1950'lerde Türkiye'ye gelmeyi başaran Kazaklar hakkındadır. Çalışma, farklı kimlik teorilerine dayanarak Türkiye'deki Kazak toplumunun sosyal, kültürel ve politik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu araştırmanın amacı; göç, küreselleşme ve teknolojik gelişmelerin şekillendirdiği kimliğin değişen doğasını göstermektir. Ayrıca, bu çalışmanın temel amacı Kazakların kimlik, göç ve vatan kavramları ışığında kendilerini nasıl tanımladıklarını incelemektir.
Özet (Çeviri)
The Kazakh community in Turkey is based on the masses of Kazakh migrants, who were forced to leave their homeland by the violence and genocide policy of China in East Turkestan. Kazakhs are a Turkic ethnic group mainly located around Ural-Altay Mountains and the Northern part of Central Asia. The Kazakh population in Turkey is composed of people forced to leave Altai Mountains in August 1936 and migrate to Turkey due to several reasons. The Kazakh diaspora was formed as a result of a long-distance migration, which was first considered to be temporary but then turned into a regular settlement. Throughout its formation process, the community has been influenced and developed by different historical events and factors such as politics, economy and religion. This thesis is about Kazakhs who had to leave their homeland and managed to arrive in Turkey in 1950s passing through Tibet, Gansu, Kashmir, India and Pakistan. Based on different theories of the identity, the study aims to examine the social, cultural and political attitudes of the Kazakh community in Turkey. The objective of this research is to show the changing nature of identity shaped by immigration, globalization, and technological advancements. The main purpose of this study is to explore how the Kazakhs define themselves in the light of identity, immigration, and homeland concepts.