Umbilikal kord klempleme zamanının perinatal sonuçlara etkileri
Effects of umbilical cord clamping time on perinatal outcomes
  1. Tez No: 660208
  2. Yazar: CANAN ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN BEKSAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Perinatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
Bu yandal uzmanlık tezinin amacı, umbilikal kordonun klemplenme zamanının, maternal ve neonatal etkilerini incelemektir. Çalışmaya sezaryen ile doğum yapan 98 term gebelik dahil edildi ve sezaryen sonrası bebeklerin kordon klempleme zamanına göre vakalar iki gruba ayrıldı. Kordon klempleme işlemi doğumdan sonra ilk 30 saniye içerisinde yapılanlar grup 1 ve 60. saniyede yapılanlar grup 2 olarak adlandırıldı. Çalışmaya dahil edilen tüm vakaların demografik özellikleri ve obstetrik sonuçları değerlendirildi. Maternal kan parametreleri doğumdan hemen önce ve fetal kan parametreleri de kordon klemplendikten hemen sonra değerlendirildi ve iki grup arasında karşılaştırıldı. Yine postop 24. saatte anne ve bebekten alınan kan örnekleri ve yenidoğan döneminde fototerapi ihtiyaçları değerlendirildi ve gruplar arasında karşılaştırıldı. Maternal ve fetal kan parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı farklılık gözlenmedi. Grup 1'de fototerapi ihtiyacı olan 2 (3%) vaka ve grup 2'de 7 (14.8%) vaka mevcuttu. İki grup arasında fototerapi ihtiyacı açısından istatistiksel olarak anlamlı farlılık saptanmadı (p:0.062). Sonuç olarak, kordon klempleme zamanının doğumdan sonraki 60. saniyeye kadar ertelenmesinin, olumsuz maternal sonuçlar ve özellikle polisitemi ve fototerapi ihtiyacı gibi fetal sonuçlar ile ilişkili olmadığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
The aim of this fellowship thesis is to examine the maternal and neonatal effects of the clamping time of the umbilical cord. Ninety eight term pregnancies delivered by cesarean were included in the study. These cases were divided into two groups according to the cord clamping time after cesarean delivery. The cord clamped within the first 30 seconds after birth were group 1 and the clamped at 60th second were grouped group 2. Demographic characteristics and obstetric outcomes of all cases included in the study were evaluated. Maternal blood parameters were evaluated before delivery and fetal blood parameters were evaluated after cord clamping and compared between the two groups. In addition, at the 24th hour postoperative blood samples taken from the mother and baby and the need for phototherapy in the neonatal period were evaluated and compared between the groups. No significant difference was observed between the groups in terms of maternal and fetal blood parameters. There were 2 (3%) cases in group 1 who needed phototherapy and 7 (14.8%) cases in group 2. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of the need for phototherapy in the neonatal period (p: 0.062). As a result, we observed that delaying the cord clamping time to 60 seconds after delivery is not related to adverse maternal results and especially fetal adeverse outcomes such as the need for phototherapy and polycythemia.