Samsun Pelitköy Eğitim ASM'ye kayıtlı 18-45 yaş arasındaki kadınların gebelik dönemlerindeki sigara kullanım durumlarının değerlendirilmesi ve gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda bilgi düzeylerinin tespiti
Assessment of cigarette use in pregnancy period of women between 18-45 years old registered to Samsun Pelitköy Family Health center
  1. Tez No: 660211
  2. Yazar: TUĞBA KERTMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Çalışmamızda çocuk sahibi olan kadınların, gebeliklerinde sigara kullanım durumlarını veya pasif sigara dumanına maruziyetlerini, gebelik süreci, doğum veya sonrasında herhangi bir problem yaşayıp yaşamadıklarını sorgulayarak sigaranın gebelik ile ilişkili komplikasyonlarını belirlemeyi amaçladık. Ayrıca kadınlara, sigaranın gebelikle ilişkili olabilecek komplikasyonlarını sorarak kadınların bilgi düzeylerini tespit etmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Samsun 19 No'lu Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezi'ne başvuran 18-45 yaş arası çocuk sahibi olan 135 kadın çalışma grubu olarak belirlendikten ve sözlü olarak onam alındıktan sonra yüz yüze görüşülerek, önceki yapılan çalışmalardan tasarlanarak hazırlanmış olan anket formu uygulanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen annelerin yaş ortalaması 35,75 idi. Annelerin %28,1'i sigara kullanıyordu. Sorgulanan gebeliklerde sigara kullanım oranı %11,1 iken, pasif sigara maruziyeti oranı ise %30 idi. Bütün gebeliklerin %33,8'inde en az 1 adet gebelik komplikasyonu öyküsü mevcuttu. Gebelikte aktif sigara kullanımı veya pasif sigara maruziyeti ile gebelik komplikasyonları arasında anlamlı bir ilişki yoktu. Annelerin %98,5'i (n:133) gebelikte sigara kullanımının zararlı olduğunu biliyordu fakat sigaranın zararları tek tek sorulduğunda hepsine doğru cevap verenlerin oranı %31,6 idi. Sonuç: Tütün kullanan gebe kadınların hamileliğin erken dönemlerinde belirlenmesi ve sigarayı bırakma konusunda özel danışmanlık verilmesi gerekmektedir. Hamilelik dönemi sigarayı bıraktırma girişimleri için en uygun zamandır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Sigara kullanımı, Gebelik
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to determine the pregnancy-related complications of smoking by questioning whether women who have children have had any problems during their pregnancy, their exposure to active or passive cigarette smoke during pregnancy. In addition, we aimed to determine the level of knowledge of women by asking them about possible pregnancy-related complications of smoking. Patients and Method: Our study includes 135 women who applied to Samsun Pelitköy Education Family Health Center and had children between the ages of 18-45. After obtaining verbal consent, a face-to-face interview was conducted, and a questionnaire designed and prepared from previous studies was applied. Results: The mean age of the mothers included in the study was 35.75. 28.1% of the mothers were smoking. While the smoking rate was 11.1% in the pregnancies questioned, the passive smoking rate was 30%. There was at least one pregnancy complication history in 33.8% of all pregnancies. There was no significant relationship between active smoking or passive smoking during pregnancy and pregnancy complications. 98.5% of the mothers (n: 133) knew that smoking during pregnancy is harmful, but when asked about the harms of smoking one by one, the rate of those who gave the correct answer to all of them was 31.6%. Conclusion: Cigarette smoking is one of the major health problems in Turkey and all over the world. Pregnant women using tobacco should be identified in the early stages of pregnancy and special counseling should be given to quit smoking. Pregnancy is the best time to try to quit smoking. KEYWORDS: Smoking, Pregnancy