Samsun Aziziye ve Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine başvuran 18 yaş ve üzeri kişilerdereçetesiz ilaç kullanımının sıklığı, nedenleri vedeğerlendirilmesi
Frequency, reasons and evaluation of non-prescription medicine use among people 18 years of age and over applying to Samsun Aziziye and Pelitköy Education Family Health Centers
- Tez No: 932212
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKTAŞ MURAT YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, ilaçların yarısından fazlası uygunsuz kullanılmaktadır. Hastaların yaklaşık yarısı ilaçlarını doğru şekilde kullanamamakta ve dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri temel ilaçlara erişim sağlayamamaktadır. Türkiye'deki veriler, bu global tahminlerin ülkemiz için de geçerli olduğunu göstermektedir. Ancak, bu konuda çalışma sayısı sınırlıdır. Bu çalışma ile reçetesiz ilaç kullanma alışkanlığı ortaya konulacaktır. Reçetesiz ilaç ve akılcı ilaç kullanımı konularında farkındalık oluşturulup, sağlık sistemi ve hastalar açısından fayda ve zararları literatüre kazandırılacaktır. Gereç ve Yöntem: Samsun Aziziye ve Pelitköy Eğitim Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 18 yaş ve üstü çalışmaya katılmayı kabul eden 280 gönüllüyle yüz yüze anket uygulayarak gerçekleştirilmiş kesitsel analitik çalışmadır. Veri analizinde SPSS 26 kullanılmıştır. Veriler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma veya ortanca, minimum, maksimum değerleri ile sunulacaktır. Reçetesiz ilaç kullanım durumları ile demografik değişkenler ve diğer değişkenler arasındaki ilişkide ki-kare kullanılmıştır. Anlamlı çıkan ki-kare sonucu ise Bonferroni düzeltmesi uygulanarak hangi gruplar arasında olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: According to the World Health Organization, more than half of medicines are used inappropriately. Approximately half of the patients can't use their medications correctly and about one-third of the world's population doesn't have access to essential medicines. Data in Turkey show that these global predictions are also valid for our country. However, the number of studies on this subject is limited. This study will reveal the habit of using non-prescription drugs. Awareness will be raised on non-prescription drug use and rational drug use, and its benefits and harms for the health system and patients will be included in the literature. Materials and Methods: It is a cross-sectional analytical study conducted by applying a face-to-face survey to 280 volunteers who agreed to participate in the study, aged 18 and over, registered to Samsun Aziziye and Pelitköy Education Family Health Centers. SPSS 26 was used in data analysis. Data will be presented as numbers, percentages, mean, standard deviation or median, minimum and maximum values. Chi-square was used in the relationship between non-prescription drug use and demographic variables and other variables. The significant chi-square result was determined between which groups by applying Bonferroni correction.