Yağlı boya tabloların belgeleme aşamasında raman spektroskopisinin kullanımı -İstanbul Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda bulunan Nurullah Berk'e ait iki tablonun incelenmesi
The use of raman spectroscopy for the documentation of oil paintings - examination of two nurullah berk paintings from the Istanbul Painting and Sculpture Museum collection
  1. Tez No: 660231
  2. Yazar: OĞUZ EMRE KAYSER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLDER EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Sanat Tarihi, Archaeometry, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınabilir Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne bağlı İstanbul Resim ve Heykel Müzesi koleksiyonunda bulunan, sanatçı Nurullah Berk'e ait Ütü Yapan Kadın ve Gergef İşleyen Kadın adlı yağlı boya resimlerde görülen bozulmalar incelenmiştir. Öncelikli olarak eserlerin bulunduğu İstanbul Resim ve Heykel Müzesi hakkında araştırmalar yapılmış, sanatçı Nurullah Berk'in yaşamı ve sanata yaklaşımı incelenmiştir. Sanat eserlerinin belgelenmesinde kullanılan yöntemler, bozulma nedenleri ve koruma onarım uygulamaları araştırılmıştır. Bu çalışmada eserlerin belgelemesi ve incelenmesi; görünür ışık (VIS), yandan eğimli ışık, morötesi (UV) ve kızılötesi (IR) gerçekleştirilmiştir. Bu incelemeler sonucunda sanatçının tekniği ve buna bağlı olarak gelişen bozulma türleri saptanmıştır. Çalışmanın devamında ise Nurullah Berk'e ait yağlı boya tablolardan alınan örneklerin Raman Spektroskopisi ile incelenmesi sonucu pigment ve bağlayıcı tespiti yapılmıştır. Sanatçının farklı dönemlerde yapmış olduğu iki resim arasındaki teknik ve malzeme farklılıkları incelenmiştir. Sonuç kısmında ise önleyici koruma kapsamında koruma yöntemleri önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the deformations of the oil paintings entitled Ütü Yapan Kadın and Gergef İşleyen Kadın, by Nurullah Berk, from the Mimar Sinan Fine Arts University's Istanbul Painting and Sculpture Museum collection were examined. Primarily, a brief research took place on the Istanbul Painting and Sculpture Museum, where the works are located, and the life and artistic approach of Nurullah Berk were examined. The methods used in the documentation of artworks the causes of deterioration and the conservation and restoration practices have been investigated. The documentation and analysis of the artworks in this study were held by; visible light (VIS), tangent light, ultraviolet (UV) and infrared (IR) light sources. As a result of these examinations, the artist's technique and its deterioration were determined. In the latter process, pigments and binders of the samples taken from the oil paintings of Nurullah Berk were determinated by Raman Spectroscopy. The technical and material differences between the two paintings from different periods of the artist were reviewed. As a conclusion, some protection methods are proposed within the scope of preventive conservation.