İç mekânda kültürel ögeler
Cultural elements in the interior
  1. Tez No: 860127
  2. Yazar: ŞİRİN NERGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Sanat tarihi bağlamında iç mekânda kültürel ögelerle ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, mekân üzerine çeşitli tanımlar yapılmıştır. Bu bağlamda kültürle ilişkilendirilmiş mekânın insan yaşamı üzerindeki etkileri incelenmiş, bireysel ve toplumsal olgular doğrultusunda bıraktığı izlere odaklanılmıştır. Yapılan literatür taraması, mekânın sanatla ilişkilendirilmesi ve dönemsel farklılıklar konusuna odaklanmıştır. Geçmiş ve günümüz arasında bir bağ kurularak, kültürel ögeleri ifade eden nesneler ve yapılar sanat ve mekân bağlamında incelenmiştir. Çalışma, iç mekan kültürü, nesne ve aidiyet kavramlarıyla ilişkilendirilmiş ve bu bağlamda görsel yorumlanmıştır. Biçim, renk, doku ve çigisel formlar kullanılarak yapılan görsel yorumlamalar, sanatsal bir imgelemin ürünüdür. Sanat tarihiyle coğrafya arasında bağlar kurularak, aidiyet kavramının meydana getirdiği ilişki ve gezgin gözlemleri, nesne araştırmalarıyla birleştirilip plastik analizlerle incelenmiştir. Örnek tabloların detaylarına odaklandığımızda, iç mekânın atmosferini yansıtmak amacıyla kullanılan yağlı boya tekniğiyle yapıldığı görülmektedir. Geçmişle bağını koparmadan duygu, ışık, renk, gölge ve biçim kullanılarak iç mekânın yansımaları oluşturulmuştur. Her bir tablo, içinde yaşanmışlıkların izlerini taşıyan nesnelerin, yapıların ve atmosferin sanatsal bir ifadesini sunmaktadır. Örneğin, bir tabloda boğa figürü gücü temsil ederken, diğerinde ise iç mekânın ahşap yapısı ve yaşamın izleri detaylı bir şekilde resmedilmiştir. Renk tonları, dokular ve çizgilerle mekânın duygusal atmosferi başarılı bir şekilde ifade edilmiştir. Her tablo, mekânın geçmişle olan ilişkisini ve kültürel bağını görsel bir hikâyeyle anlatmaktadır. Bu çalışmalar, iç mekânın yaşanmışlıklarını izleyicilere aktarmakla kalmayıp, aynı zamanda sanat tarihinden esinlenerek kültürel ögeleri ve geçmişin etkilerini resim aracılığıyla anlamlı bir şekilde sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the results of research on cultural elements in interior spaces in the context of art history, various definitions have been made on space. In this context, the effects of the place associated with culture on human life were examined and the traces it left in line with individual and social phenomena were focused on. The literature review focused on the association of space with art and periodic differences. By establishing a link between the past and the present, objects and structures expressing cultural elements were examined in the context of art and space. The work was associated with the concepts of interior culture, object and belonging and was visually interpreted in this context. Visual interpretations made using shape, color, texture and linear forms are the product of artistic imagination. By establishing connections between art history and geography, the relationships created by the concept of belonging and traveler observations were combined with object research and examined with plastic analyses. When we focus on the details of the sample paintings, we see that they were made with the oil painting technique used to reflect the atmosphere of the interior. Reflections of the interior were created using emotion, light, color, shadow and form, without breaking the connection with the past. Each painting offers an artistic expression of the objects, structures and atmosphere that bear the traces of experiences. For example, in one painting the bull figure represents power, while in the other the wooden structure of the interior and the traces of life are depicted in detail. The emotional atmosphere of the space is successfully expressed with color tones, textures and lines. Each painting tells a visual story about the place's relationship with the past and its cultural bond. These works not only convey the experiences of the interior to the audience, but also, inspired by art history, present cultural elements and the effects of the past in a meaningful way through painting.