Şeker endüstrisi atıksularının anaerobik arıtımı
anaerobic treatment of sugar industry effluent
  1. Tez No: 66041
  2. Yazar: ALTUNAY PERENDECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Şeker fabrikası atıksuyuna eşdeğer nitelikte hazırlanan sentetik atıksuyun Pakmaya'dan alman aşı çamur ile değişik pH'larda kesikli sistemde anaerobik arıtım çalışmaları yapılmıştır. Çalışmanın amacı ileride sürekli proses tasarımında kullanılmak üzere optimum koşullarda bazı kinetik verilerin ( % arıtım verimi, KOİ giderim hızı metan üretim hızı ve Ych4/koî ) elde edilmesidir. Sentetik atıksuya adaptasyonu yapılmamış aşı çamur ile pH: 6.5, 7.0 ve 7.5'ta yapılan deneylerde sırasıyla % 31.4, 23.3, 40.9' hık arıtım verimleri (% KOİ giderimi) elde edilmiştir. Adaptasyonu yapılmış aşı ile aynı koşullarda yürütülen deneylerde sırasıyla % 90.2, 84.2, 78.6'hk arıtım verimlerine ulaşılmıştır. Adapte edilmiş aşı kullanmayla % KOİ giderimlerinde sağlanan artışlar sırasıyla % 187.3, 261.4 ve 92.2 olmuştur. Aşının adaptasyonundan önce pH: 6.5, 7.0 ve 7.5'ta yapılan deneylerde elde edilen gaz karışımlarında hacimce ortalama % CH4 miktarları sırasıyla % 18.7, 28.2, 39.1 iken, adaptasyondan sonra bu değerler % 27.1, 54.3 ve 52.7'ye yükselmiştir. Reaksiyon hacmi başına üretilen toplam en yüksek metan hacmi 3.2 L (STP) / L (çözelti) değeriyle adapte edilmiş aşı ile pH:7.0'de elde edilmiştir. Bu pH'da 125. saatte ulaşılan en yüksek % CH4 değeri hacimce % 60.93 olmuştur. Adapte edilmiş aşı kullanımı ile elde edilen bu değerler benzer nitelikte atıksularla daha önce yapılan çalışmaların sonuçlarıyla uyum içindedir. Adaptasyon işlemi yapılmadan kullanılan aşı çamurun sistemde UOA (uçucu organik asit) birikimine sebep olduğu ve bu asitlerin metanojen bakteri aktivitesini engellediği gözlenmiştir. Tek aşamalı (hidroliz, asidojenesis ve metanojenesis) içeren sistemde aşı çamurun adaptasyonundan sonra pH: 6.5, 7.0 ve 7.5'ta yapılan deneylerde sırasıyla % 99.9, 98.9 ve 98.4 oranında NO3-N giderildiği ve denitrifikasyon işleminin gerçekleştiği görülmüştür. Deney süresince toptan UAK (uçucu askıda katı) konsantrasyonunun hemen hemen sabit kaldığı gözlenmiştir. Bu durumda substrat giderimi üremeden ötürü olmayıp sadece yaşamın sürdürülmesiyle ilgili yaşam (bakım) faktörüne karşılık gelmektedir. En uygun çalışma pH'mda (pH:7.0) yaşam faktörü asidojenesis basamağı için 10.28, geçiş basamağı için 6.27 ve metanojenesis için 9.73 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The synthetic wastewater representing sugar factory effluent was prepared and treated anaerobicalfy in a batch system at different pH values by using seed sludge obtained from Pakmaya. The aim of this study is to obtain some kinetic parameters such as treatment efficiencies, COD removal rate, CH4 production rate and Ych4/cod at optimum conditions which will be necessary for continuous process design in the fixture. Treatment efficiencies as COD removal at pH of 6.5, 7.0 and 7.5 were found 31.4, 23.3 and 40.9 % respectively, by treating wastewater with seed sludge which was not adapted to the synthetic wastewater. The results obtained under the same conditions but using adapted seed sludge were 90.2, 84.2 and 78.6 respectively for the same pH values. By using adapted seed sludge, COD removal yields at pH of 6.5, 7.0 and 7.5 increased to 187.3, 261.4 and 92.2 % respectively. The percentages of CH4 in gas mixture were 18.7, 28.2 and 39.1 % (v/v) respectively for the experiments carried out at pH of 6.5, 7.0 and 7.5 without seed adaptation. Fortunately these values increased to 27.1, 54.3 and 52.7 by using adapted seed sludge. The maximum CH4 volume of 3.2 L (STP) / L (solution) produced per reaction volume was obtained with adapted seed at pH: 7.0. At this pH, maximum CH4 content was observed after the reaction course of 125 hours as 60.93 % (v/v). These values were compatible with the results of other studies carried out with the wastewater having the similar characteristics. It was seen that, the use of seed sludge without adaptation caused the accumulation of volatile fatty acids (VFA) in the medium and these acids inhibited the activity of methanogenic bacteria. After adaptation, NO3-N removal values at pH of 6.5, 7.0 and 7.5 were obtained as 99.9, 98.9, 98.4 % respectively in all step of the system (hydrolysis, acidogenesis, methanogenesis). This means there was a complete denitrification. The concentration of total mix liquor volatile suspended solid (MLVSS) remained constant during the experiments. In this situation, substrate removal was not due to the growth, but microorganism's alive preceding factor. At optimum pH of 7, maintenance factor values for acidogenesis, transition step and methanogenesis were found as 10.23, 6.27 and 9.73, respectively.