Bandırma, Bodrum, Bozcaada ve Çeşme bölgeleri için rüzgar enerjisi potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of wind energy potentials for the locations of Bandırma, Bodrum, Bozcaada and Çeşme
- Tez No: 66040
- Danışmanlar: PROF.DR. DEMİR İNAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Son yıllarda artan enerji gereksiniminin karşılanmasında, birincil enerji kaynaklarından yapılan üretimle ortaya çıkan çevre kirliliği, Türkiye'nin gündeminde önemli bir yer tutmaktadır. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru bir yönelme gözlenmektedir. Temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarının birisi de rüzgar enerjisidir. Bu çalışmada, Türkiye'deki ortalama rüzgar hız ve enerji potansiyellerinin dağılışı genel olarak incelenmiş, inceleme sonunda rüzgar enerjisinden yararlanılabilecek alanlardan Bandırma, Bodrum, Bozcaada ve Çeşme merkezleri için - Avrupa Rüzgar Atlasının hazırlanmasında kullanılan bilgisayar programından (WASP) yararlanarak - rüzgar atlası istatistikleri hesaplanmıştır. WAsp paket programıyla yapılan hesaplamalarda üç değişik yöntem kullanılmıştır. İlk yöntemde, ölçüm noktası için Avrupa Rüzgar Atlasında kullanılan standart yüksekliklerdeki (10, 25, 50 ve 100 m) ortalama rüzgar hızlan ve ortalama enerji yoğunlukları hesaplanmıştır. Diğer iki yöntemle, (kütüphane dosyası ve kaynak dosyası) seçilmiş istasyonlar için standart yüksekliklerdeki bölgesel rüzgar atlası istatistikleri hesaplanmıştır. Üç farklı yöntemle yapılan hesaplama sonuçlan karşılaştırılmış, aynca seçilen alanlarda rüzgar enerjisinin kullanılabilirliğine yönelik değerlendirmeler yapılarak, öneriler belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Difficulties in meeting the increasing energy supply and the environmental pollution mainly from the use of fossil fuels have become an important matter in Turkey's agenda during the last decades. Therefore, there has been a tendency towards the clean and renewable energy sources in Turkey, as in the whole world. Wind energy is one of the clean and renewable energy source. In this study, mean wind speeds and wind energy potentials of Turkey were investigated. By considering the results from this investigation, the cities (or stations) Bandırma, Bodrum, Bozcaada and Çeşme were selected as the potential study areas for the determination of wind atlas statistics in detailed. A computer program (WAsP) used in compiling the European Wind Atlas was used to determine and analyze the meteorological wind data for these cities. Three different methods were applied by the WAsP model. In the first method, mean wind speeds and wind energy potentials for the measurement points were calculated at European Wind Atlas standard heights (10, 25, 50 and 100 m). By using the other methods (library file and resource file), regional wind atlas statistics for the selected areas at the standard heights were calculated. The calculation results computed by the three different methods were compared with each other and the reliability of results was discussed. Finally, assessments and recommendations related to the usage of the wind energy were made.