Sinema ve şiirin kesişiminde yeni bir anlatı biçimi olarak 'Haiku - Kısa Film': Scream For Ice
Scream For Ice: a 'Haiku-Short Film' as a new narrative form at the intersection of cinema and poetry
- Tez No: 660476
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHİN KARASAR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
“Sinema ve Şiirin Kesişiminde Yeni Bir Anlatı Biçimi Olarak ”Haiku-Kısa Film“: Scream For Ice”isimli bu sanatta yeterlilik projesi, geleneksel Japon şiir sanatı olan Haiku'nun kullandığı anlatı biçimini bir kısa-film anlatı biçimine uyarlayarak“Haiku – Kısa Film”olarak adlandırabileceğimiz yeni bir anlatı biçimine ulaşmayı amaçlamaktadır. Haiku anlatı biçiminin temel unsurlarının kısa-film teknikleriyle uygulanabilirliğini ortaya koymak adına proje kapsamında“Scream For Ice”adlı bir kısa film üretilmiş; yazılan tez çalışması ile üretilen kısa filmin sonuçları ele alınmış ve bu yeni biçimin kuramsal çerçevesi tartışılarak temel özellikleri ortaya konmuştur. Özellikle kuramsal bağlamda Andrei Tarkovsky'nin“sinemada şiir”yaklaşımından istifade edilmiştir.“Scream For Ice”filmi konu olarak Haiku şiir türünün muhteviyatına da uygun olan doğa-insan çatışması bağlamında küresel ısınma ve iklim değişikliği konularında bireyin etkin ve içkin rolünü eleştirel bir bakış açısıyla ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
Scream For Ice: A“Haiku-Short Film”as a New Narrative Form at the Intersection of Cinema and Poetry, this art proficiency project adapts the narrative form of the traditional Japanese poetry, into a short-film narrative format. It aims to reach a new form of narrative that we can call Haiku-short film. A short film called“Scream For Ice”was produced within the scope of the project in order to explore the applicability of the basic elements of the Haiku form with short-film techniques. The results of the short film produced with the thesis were written, discussed and the theoretical framework of this new form was discussed and its basic features were explored. Especially within the theoretical context, Andrei Tarkovsky's“poetry in cinema”approach has been beneficial. The film“Scream For Ice”criticises the effective and immanent role of the individual within global warming and climate change in the context of the conflict of nature-humanity, which is an apt theme for Haiku poetry as well.