Adölesan idiyopatik skolyozlu bireylerde yürüyüşün ve sagital plan kol salınımının araştırılması
Investigation of gait and sagittal plane arm swing in individuals with adolescent idiopathic scoliosis
- Tez No: 660485
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protez-Ortez ve Biyomekani Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adölesan idiyopatik skolyozu (AİS) olan bireylerde, yürüyüşün zaman-mesafe karakteristikleri, yürüyüş sırasındaki sagital plan kol salınım açıları ve enerji tüketimini araştırmaktı. Çalışmaya, AİS teşhisi almış 10-18 yaş aralığında 26 birey (14,9 ± 2,6 yıl) ve bu grup ile yaş, cinsiyet, boy ve beden kütle indeksi açısından eşleşecek şekilde 21 sağlıklı birey dahil edildi. AİS'li bireylerin eğri tipleri, Scoliosis Research Society kriterlerine ve Lenke Sınıflandırmasına göre belirlenerek kaydedildi. Frontal plan omurga röntgenleri üzerinden, Cobb açıları ve pelvik asimetri değerleri ölçüldü. Gövde rotasyon açıları skolyometreyle, gövde asimetrileri Anterior ve Posterior Gövde Asimetri İndeksleri ile (ATSI ve POTSI), torasik kifoz ve lumbar lordoz açıları flexiruler ile, yürüyüşleri GAITRite cihazıyla, sagital plan kol salınım açıları yürüyüş esnasında yapılan video kamera kaydı üzerinden Kinovea yazılımı kullanılarak yapılan analiz ile, enerji tüketimleri Fizyolojik Harcama İndeksi ile değerlendirildi. Elde edilen bulgulara göre, gruplar arasında yürüyüş parametrelerinden; kadans, yürüyüş hızı, adım uzunlukları, çift adım uzunlukları, tek destek süreleri, sol çift destek süresi, destek yüzeyleri, ayak açıları, sağ adım süresi bakımından farklılık görülmedi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate time-distance characteristics of gait, sagittal plane arm swing angles and energy consumption during gait in individuals with adolescent idiopathic scoliosis (AIS). The study included 26 individuals (14,9 ± 2,6 years) aged 10-18 who were diagnosed with AIS and 21 healthy individuals to match with this group in terms of age, gender, height and body mass index. Curve types of individuals with AIS were determined and recorded according to Scoliosis Research Society criteria and Lenke classification. Cobb angles and pelvic asymmetry values were measured using frontal spine X-ray graphs. Trunk rotation angles was measured with scoliometer, asymmetries of the body was measured with Anterior and Posterior Trunk Asymmetry indexes, thoracic kyphosis and lumbar lordosis angles measured with with flexiruler. Gait was examined with GAITRite device. Kinovea software was used for the analysis of arm swing angles in sagittal plane from video camera recordings taken during gait. A Physiological Cost Index was used to evaluate energy consumption during gait. Based on findings, cadence, velocity, step lengths, stride lengths, single support times, left side double support time, base of support, foot angles, right side step time were not different during gait. On the other hand, left side step time (p 0.05).