TRT kurdî û tesîra wê ya li ser ciwanan: Bi mînaka xwendekarên lîseyên Wanê
TRT Kürdi ve gençler üzerindeki tesiri: Van'daki lise öğrencileri örneği / TRT Kürdi and its exclusion on youth: Example of high school students in Van
  1. Tez No: 660484
  2. Yazar: SIDDIK BENEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİM SÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; TRT Kürdi ve yayınlarının gençler üzerindeki tesirini ortaya koymaktır. Bunun için hedef kitle olarak Van'daki lise öğrencileri seçilmiştir. Çalışma şu alanlarla sınırlıdır: TRT Kürdi'nin tarihi ve yayına başlama süreci. Program tür ve içeriklerinelerin mahiyeti. Liseli öğrecilerin TRT Kürdi'nin TRT bünyesinde yayına başlamasına bakışları. TRT Kürdi gençler tarfından izleniyor mu? Kanal izleniyorsa yayınları ile gençleri ne kadar etkiliyor? İzlenmiyorsa nedeni nedir? Çalışmanın birinci bölümünde TRT Kurdî açılmadan önce Türkiye de farklı dil ve lehçelerdeki yayınların önündeki engellerin kaldırılması çalışmaları, TRT Kurdî'nin tarihi, açılış süreci, açılışın basına yer alması konularına yer verilmiştir. Ayrıca TRT Kurdî'nın, amacı, misyonu, kapsama alanı vb. konular da irdelenmiştir. Kanalda yayınlanan program örnekleri ve içerikleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise gençlerin TRT Kurdî'ye bakışları, kanal hakkındaki kanaatları, kanal yayınlarının gençlere yaptığı tesir anket sorularına verilen cevapların tespiti ve değerlendirilmesiyle ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmamızda 20 sorudan oluşan anket formu öğrencilere dağıtılmıştır. Öğrencilerden toplanan verilerden yola çıkılarak gençlerin TRT Kurdî'nın devlet tarafından resmi olarak açılmasını nasıl karşıladıkları, kanalın hangi tür programlarını daha çok takip ettikleri, hangi programlara ekranda daha fazla yer verilmesini istedikleri, hangi tür programları ise gereksiz buldukları belirlenmiştir. TRT Kurdî yayınlarının gençlerin Kürt dili ve lehçelerini öğrenmelerine, Kürt kültürünü ve folklorunu, örf ve adet, gelenek ve görenklerini, müziğini ve oyunlarını tanımalarına katkısı saptanmaya çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler bölümünde araştırma sonucunda elde edilen verilerin analizinde; Öğrencilerin büyük bir kısmının kanalın açılmasını olumlu bir adım olarak değerlendirdikleri ve kanalı büyük ölçüde izledikleri saptanmıştır. Bu tespite bağlı olarak belli bir amaç ve hedef çerçevesinde devletin resmi bir kanalı olarak açılan TRT Kurdî'nin liseli öğrencilerin cevapları göz önünde bulundurulduğunda amaç ve hedefine uygun bir yayıncılık politikası uyguladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mebesta wê xebata bandora weşanên TRT Kurdî ya li ser ciwanan derxistina holêye. Ji bo wê xwendekarên lîseyên bajarê Wanê hatine bijartin. Qada lêkolînê ji van mijaran pêk tê: 1-Dîrok û pêvajoya weşana TRT Kurdî. Cureyên bernameyan û naveroka van. Nêrîna xwendekarên dibistana amadeyi yê ya li ser dest bi weşanê kirina TRT Kurdî. Gelo ciwan li TRT Kurdî temaşe dikin? Eger qenal bête temaşe kirin, çiqas bandor li ciwanan kiriye? Eger qenal neyêt, temaşe kirin sedem çi ye? Xebatê de mijara beşa ewil; Li Tirkiye yê berî vekirina TRT Kurdî, xebata rakirina astengên pêşî ya weşanên bi ziman û zaravayên cuda. Diroka TRT Kurdî. Pêvajoya vebuna TRT Kurdî. Di çapemenîyê de vebûna TRT Kurdi. Armanc, vîzyon, mîsyona û sînorên qada weşanên TRT Kurdî û hinek agahî û nimûneyên derheqê naveroka bernameyên qenalê. Beşa duyem jî; Nêrîna ciwanan ya TRT Kurdî û tesîra qenalê ya li xwendekara kiri bi bersivên anketê di tabloyan de hatiye nişandan û nirxandin. Di beşa encam û pêşnîyaran de jî; Analîzên daneyên bi destxistî hatîye çêkirin. Piranîya xwendekaran vekirina qenalê wekî gaveke erênî nirxandine û weşanên qenalê temaşe dikin. Encama vekolînê de li gor agahîyên hatine destxistin xwendekar ji % 76 vekirina qenalê wekî gavekî erênî dibinin. Herwiha bi tevahîya vebijarkên erênî ji % 83,4 xwendekar qenalê temaşe dikin. Li ser van tespîtan em gihîştin vê encamê ku qenala TRT Kurdî wekî televîzyonekî fermî ya dewletê û li gor armanc, misyon û vizyona xwe weşanê pêk têne û ciwanên Kurdî dizanin, ji qenalê sûd divegrin. TRT Kurdi's influence on young people: as an example of high-school students in Van, The sample study was conducted to demonstrate TRT Kurdi's publications on the influence on Kurdish-speaking young people. The first part of the study covers publications in different languages and dialects in Turkey before the opening of TRT Kurdi, the process of opening of TRT Kurdi, the reflection of the opening to the press, the reaction of the opposition to the opening of the channel, the approach of the government and the evaluations of some leading writers, journalists and academics in Turkey. In addition, the purpose, mission, coverage area of TRT Kurdi etc. topics have also been examined. Examples of programs broadcast on the channel and information about their contents are given. In the second part, the views of the young people about TRT Kurdi were revealed with the answers given to the prepared questionnaire. Students from high schools were selected to represent the youths in Van. The questionnaire consisting of 20 questions was distributed to the students. Based on the data collected from the field, it was determined how the students welcomed the official opening of TRT Kurdi by the state, which kind of programs they followed more, which programs they wanted to be given place on screen, which kinds of programs they found unnecessary. The contribution of TRT Kurdi publications to young people's learning of Kurdish language and dialects and recognition of Kurdish culture has been tried to be determined. In the analysis of the data obtained in the results and suggestions part, it was determined that a large part of the students regarded the opening of the channel as a positive step and watched the channel's broadcasts. According to this determination, it was concluded that TRT Kurdi television channel, which was opened as an official channel of the state within the framework of a specific purpose and target, has implemented a broadcasting policy in accordance with its aim and target when considering high school students.