Turizmin Budva şehrine etkilerinin sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of tourism on Budva city in terms of sustainability
- Tez No: 660487
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz dünyasında, alışkanlıkların farklılaşması, yaşam tarzlarının değişmesi ve çalışma saatlerinin azalması sonucu kültürel faaliyetlere ve turizm türlerine olan talep de artmıştır. Turizmin gelişmesi; yerel istihdamı ve vergi gelirlerini arttırmakla birlikte, doğal ve kültürel cazibe merkezlerinin ve rekreasyon faaliyetlerinin çeşitlenmesini yani yaşam kalitesini pozitif yönde etkilemektedir. Ancak bu gelişim şehirlerde kalabalıklaşma, trafik ve park sorunları, doğal kaynakların tahrip edilmesi, suç oranlarında artış, hayat pahalılığı, ziyaretçiler ve yerel halk arasında ortaya çıkabilecek sürtüşmeler ile yerel halkın yaşam tarzında meydana gelebilecek değişikler gibi olumsuz sonuçlar da doğurabilmektedir. Turizmdeki gelişmenin uzun vadede başarılı olabilmesi arz ve talep dengesinin iyi korunmasına veya sağlanmasına bağlıdır. Bir bölgede gerçekleşen gelişme ekonomik olduğu kadar sosyal, kültürel ve çevresel alanları da kapsamalı, eylem ve politikalar, tüm paydaşlar tarafından kabul edilebilecek şekilde oluşturulmalıdır. Turizm yerel halkın ekonomik ve sosyal refahına katkıda bulunan, doğal ve kültürel kaynakların dikkatli bir şekilde kullanılmasını öngören, destinasyonlara yük olmadan gelecek nesilleri gözeten sürdürülebilir bir çizgide gelişmelidir. Çalışmada toplumsal, kültürel ve doğal kimliği zengin bir yapıya sahip olan Karadağ'ın Budva şehrinin turizmin gelişiminden ne ölçüde etkilendiği araştırılmıştır. Bu amaçla yarı-yapılandırılmış soru formu oluşturularak turizm paydaşlarıyla mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi ve betimsel analize tabi tutulmuş, bulguların desteklenmesi açısından gözlem ve arşiv tarama tekniklerine başvurulmuştur. Turizmin Budva'ya olan etkileri“sosyo kültürel etkiler”,“ekonomik etkiler, ”çevresel etkiler“ ve ”yönetim ve politikalar" olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak kültürel, doğal, işlevsel ve rekreasyonel bakımdan önem taşıyan bazı çekim unsurlarının turizmin olumsuz etkilerine maruz kaldığı anlaşılmış; sürdürülebilir turizm bakış açısıyla değerlendirilen bu unsurların korunmalarına ve bölgede uygulanan turizm politikasına yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In nowadays world, the demand for cultural activities and tourism types has increased as a result of changing habits and lifestyles and decreasing working hours. The development of tourism can have positive affects to the local employment and tax revenues, the diversification of natural and cultural attractions and recreational activities, that of thoose are the quality of life. However, this development will have also negative consequences such as crowding in cities, traffic and parking problems, destruction of natural resources, increase in crime rates, cost of living, conflict between visitors and local people, and changes in the lifestyle of the local people. The success of the development in tourism in the long term depends on the protection or maintenance of the supply and demand balance. The development taking place in a region should encompass social, cultural and environmental areas as well as economic, actions and policies should be formed in a way that can be accepted by all stakeholders. Tourism must develop in a sustainable line that contributes to the economic and social welfare of the local people, foresees the careful use of natural and cultural resources, and cares for future generations without burdening destinations. In this study, it has been searched to what degree Budva is affected by the development of tourism about its rich social, cultural and natural identity. For this purpose, a semi-structured questionnaire was create and interviews were conducted with tourism stakeholders. The obtained datas were subjected to content analysis and descriptive analysis, and to support datas observation and archive scanning techniques were used. The effects of tourism on Budva are discussed as“socio-cultural effects”,“economic effects,”environmental effects“and”management and policies ". As a result, it has been understood that some attraction elements that are culturally, naturally, functionally and recreationally important are exposed by the negative effects of tourism; suggestions have been made for the protection of these elements, which are evaluated with a sustainable tourism perspective, and the tourism policy implemented in the region.