1980'li ve 1990'lı yılların rock- metal müzisyenlerinin habitusu (İstanbul örneği)
Habitus of rock-metal musıcıans of the 1980s and 1990s (Istanbul sample)
  1. Tez No: 660488
  2. Yazar: İREM DUYGULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Müzik alanı, kendi özerkliğini kurma noktasında oldukça kırılgan bir yapı göstererek, geçmişten günümüze politik, ekonomik, toplumsal, kültürel ve sanatsal alanların yönlendirmesiyle birlikte şekil almaktadır. Bu nedenle bir ülkedeki müzik alanının evrimsel sürecini takip etmek, aslında o ülkenin diğer alanlarında yaşanan değişimleri ve dönüşümleri anlamak ve betimlemek açısından oldukça yol gösterici olmaktadır. Dolayısıyla bu çalışma bir yandan Batıda doğmuş olan rock- metal müziğin Türkiye'de deneyimlenme biçimlerinin izlerini sürerken bir yandan da arka planda ülkenin sosyo- tarihsel arka planının bir bölümünün fotoğrafını çekmektedir. Bu minvalde araştırma başlangıçta, Türkiye'de 1950'li ve 1960'lı yıllarda dışarıdan ithal edilen bir müzik türü olan rock'n roll ve akabinde gelen rock müziğin, dönemin siyasi, ekonomik, toplumsal ve kültürel koşulları neticesinde yerelleşme kapsamında Anadolu pop- rock müziğine evrimini izlemiştir. Daha sonrasında, 1980'li yıllara gelindiğinde ise askeri darbe süreci ve ardından gelen Özal hükümetinin politik ve ekonomik kararlarıyla ülkenin her yönüyle dünyaya entegre olma çabasını okumakla birlikte, çalışmada asıl olarak İstanbul özelinde 1980'li yıllarda kurulmaya başlayan ve 1990'lı yıllarda değişim sürecine giren rock- metal müzik alanı ve eyleyicilerinin habitusları anlaşılmaya çalışılmıştır. Dolayısıyla bu türlü bir anlama çabası içerisinde çalışmanın analiz çerçevesini oluştururken, Bourdieu'nün kavramları ışığında, söz konusu dönemde İstanbul'da rock- metal müzik alanı içerisinde bulunan on beş kişinin tanıklıkları üzerinden, yarı- yapılandırılmış sorular çerçevesinde derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The music field is shaped based on the political, economic, social, cultural, and artistic fields from the past to the present, showing a very fragile structure at the point of establishing its own autonomy. For this reason, following the evolutionary process of the music field in a country is very guiding in terms of understanding and describing the changes and transformations that are taking place in other areas of that country. Therefore, this study traces the ways in which rock-metal music born in the West is experienced in Turkey, while in the background, it takes a picture of part of the socio-historical background of the country. This research initially followed the evolution of Rock'n Roll, a type of music imported from outside in Turkey in the 1950s and 1960s, and subsequent rock music into Anatolian pop-rock music within the context of localization as a result of the political, economic, social, and cultural conditions of the relevant period. Then, by the 1980s, the military coup process and the subsequent Ozal government's political and economic decisions were analyzed with regards to the country's efforts to integrate into the world in all aspects, but the study mainly attempted to understand the habitus of the rock-metal music field and its activists, which began to be established in the 1980s in Istanbul and entered the process of change in the 1990s. Therefore, while creating the analysis framework of the study in this kind of understanding effort, in-depth interviews were carried out through the semi-structured questions, in the light of Bourdieu's concepts, based on the testimonies of fifteen participants in the rock-metal music field in Istanbul during the relevant period.