Spor müsabakalarında görev alan çevik kuvvet personelinin iletişim becerilerinin incelenmesi
Investigation of the communication skills of the agile force personnel in sports competitions
  1. Tez No: 660521
  2. Yazar: ABDÜSSELAM YELTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ABAKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırma, Spor müsabakalarında görev alan çevik kuvvet personelinin iletişim beceri düzeylerinin yaş, cinsiyet, medeni hali, çocuk sahibi olma, eğitim durumu, meslekte çalıştığı süre gibi çeşitli değişkenler açısından incelenmesi amacıyla yapılan betimsel bir çalışmadır. Araştırma evrenini Gaziantep İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı çevik kuvvet personeli, örneklem grubunu ise gönüllülük esasına dayalı olarak seçilen 229 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Ersanlı ve Balcı (1998) tarafından geliştirilen“İletişim Becerileri Envanteri (İBE)”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmıştır. İstatistiksel yöntem olarak t testi ve varyans analizi kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup, ikili grupların karşılaştırmasında İndependent Sample t testi, çoklu grupların karşılaştırmasında OneWay ANOVA analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study that aims to examine the communication skill levels of riot police personnel working in sports competitions in terms of various variables such as age, gender, marital status, having children, educational status, and duration of employment. The population of the research consists of riot police personnel affiliated to Gaziantep Provincial Security Directorate, and the sample group consists of 229 individuals selected on a voluntary basis. The“Communication Skills Inventory (IBI)”developed by Ersanlı and Balcı (1998) was used as the data collection tool in the study. SPSS 22.0 program was used to analyze the data. T test and Variance analysis were used as statistical methods. It was determined that the data showed a normal distribution, and the Independent Sample t test was used for the comparison of the paired groups and the One Way ANOVA analysis was used for the comparison of multiple groups.