Türkiye'de alternatif müzik sahnesi: Yeni medya bağlamında otoriter yönelimler ve ana akım müzik pratikleri ile müzakereler
Alternative music scene in Turkey: Negotiations with authoritarian approaches and mainstream music within the context of new media
- Tez No: 660652
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, Neo-Osmanlıcı tasavvurlara dayalı otoriter eğilimler altında Türkiye'de alternatif müzik sahnesinde umut emeğinin yeni medya bağlamında nasıl oluşturulduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu analizi yapabilmek içinse, Hardt ve Negri'nin duygusal emek kavramı araçsallaştırılmış ve alternatif müzik aktörlerinin ana akım müzik pratiklerinden ayrışmasını sağlayan duygusal emeği incelenmiştir. Bu duygusal emeğin kaynağı olarak ise kamusal yaşamda rezonansa geçen Neo-Osmanlıcı tasavvurlarla sahne aktörlerinin arasındaki sosyal gerilim olarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, alternatif müzik aktörlerinin umut emeği, Neo-Osmanlıcı tasavvurları ve ana akım müzik pratiklerini ret eden bir kültüre bağlıdır. Bu ret kültürü, sahne aktörlerinin hem toplumsal aidiyet krizini gidermekte hem de kentli seküler orta sınıfın ekonomik istikrara dayalı kariyer arzusunu sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study attempts to construe how the labor of hope is generated in the alternative music scene within the context of new media under the authoritarian tendencies predicated upon a Neo-Ottomanist vision. In order to carry out this analysis, the concept of emotional labor coined by Hardt and Negri is instrumentalized and the emotional labor of alternative music actors that differentiates them from mainstream music practices is examined. The social tension between the Neo-Ottomanist vision resonating in public life and the scene actors is considered as the source of this emotional labor. Results of the study indicate that the emotional labor of alternative music actors is linked to a culture that refuses the Neo-Ottomanist vision and mainstream music practices. This refusal culture functions in both defusing the social identity crisis that the scene actors experience and in fulfilling the career aspirations of the secular urban middle class that are based on economic stability.