Hemodializ hastalarında serum crp ve serum albumin değerlerinin mortalite,morbidite ve sürviye olan etkileri
The effects of serum crp and serum albumin values on mortality, morbidity and survival in hemodialysis patients
- Tez No: 660714
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZİYA MOCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kronik böbrek yetersizliği,böbreğin fonksiyonlarının kendi hastalığına veya sistemik hastalıklara bağlı olarak zaman içerisinde geriye dönüşümsüz olarak bozulması veya fonksiyonel nefron kitlesinin kaybı ile giden kalıcı GFR azalması durumu olarak tanımlanabilir Türk Nefroloji Derneği verilerine göre Türkiye'de 2001 yıl sonu itibariyle düzenli hemodiyaiz programında olan hasta sayısı 18815,sürekli ayaktan periton diyalizi programında olan hasta sayısı ise 1927'dir. Bu çalışmada KBY'li hasta grubu ele alınarak;özellikle hemodializ programındaki hasta grubunda mortaliteye,morbiditeye etkili parametrelerin belirlenmesi ve bu parametrelerin uygun tedavisi ile hastaların sağkalımlarının uzatılabilinmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney failure can be defined as a condition of permanent GFR reduction that leads to irreversible deterioration of the kidney's function over time due to its own disease or systemic diseases, or loss of functional nephron mass. According to the data of the Turkish Nephrology Society, the number of patients in Turkey in the regular hemodialysis program as of the end of 2001 is 18815 and the number of patients in the continuous outpatient peritoneal dialysis program is 1927. In this study, it was aimed to determine the effective parameters for mortality and morbidity, especially in the patient group in the hemodialysis program, and to extend the survival of patients with appropriate treatment of these parameters.